Za volant nesedat, varovala vláda Saúdky. Uspěla

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
27. 10. 2013 12:21
Výsledek akce za zrušení zákazu řízení pro ženy? Šedesát řidiček, patnáct pokut
Foto: REUTERS/Faisal Al Nasser

Rijád - Obrázek ženy za volantem je v Saúdské Arábii vzácný. Náboženské edikty jim totiž (alespoň podle častého výkladu) řízení vozidel zakazují, byť zákon o ničem takovém nemluví.

Aktivisté se rozhodli, že si na tuto nerovnoprávnost posvítí a na sobotu 26. října svolali protestní kampaň.

Ministerstvo vnitra reagovalo výstrahou všem ženám, které budou za volantem auta přistiženy. Varování platilo i pro ty, kteří se jakýmkoliv způsobem do chystané demonstrace chtěli zapojit. A zabralo.

Protestu se zúčastnilo jen asi 60 žen, přičemž patnáct z nich dostalo pokutu. Ta se podle agentury AFP pohybovala v přepočtu kolem 58 eur (asi 1500 korun).

Každá zadržená žena a její poručník (otec, bratr, manžel či jiný příbuzný muž) se navíc museli písemně zavázat, že budou respektovat pravidla platná v saúdském království.

Výhružné telefonáty

"Vypořádáme se se všemi porušeními - ať už jde o demonstrace nebo o řidičky," uvedl už v pátek mluvčí ministerstva Mansúr Al-Turkí. Jaký trest na dopadené čeká, ale neupřesnil, napsal server CNN.

Podle některých aktivistů se ministerstvo snažilo ženy od účasti na akci odradit výhružnými telefonáty. K těm přistoupilo po středečním prohlášení, že "zákony budou ten den plně prosazovány".

Al-Turkí ale jakékoli výhružky popřel. "Kontaktovaným ženám se vůbec nevyhrožovalo. Komunikovali jsme s nimi, abychom se ujistili, že prohlášení rozumí," řekl.

"Do světa stále hlásají, že je na saúdské společnosti vyřešit problém kolem žen a řízení," uvedla aktivistka Manal Al-Šarifová, která byla v minulosti za řízení vozidla zatčena. "Společnost nyní ukazuje svou podporu myšlence žen za volantem. Reakce vlády dokazuje, že tohle není společenské rozhodnutí. Je to politické rozhodnutí."

Saúdskoarabská IKEA z katalogu vymazala ženy:

Podle blogerky Tamadory Aljamiové některé ženy vyrazily do ulic už v pátek a dopravní policie je ani nezastavovala. "Jeden dopravní policista mě viděl a nezastavil mě. Byla jsem vyděšená, ale když jenom projel okolo a zmizel. Byla jsem šťastná a byla jsem si jistá a utvrzená v tom, že 26. půjdu ven," uvedla.

V nejnovějším žebříčku zemí reflektujícím rovnoprávnost pohlaví, který každoročně publikuje Světové ekonomické fórum, se Saúdská Arábie mezi 136 zkoumanými zeměmi umístila na 127. příčce.

Kromě Blízkého východu se propast mezi muži a ženami nezmenšuje ani v severní Africe. Celosvětový trend je přitom opačný a rozdíly pomalu mizí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy