Za vysoký počet obětí zemětřesení může nízká kvalita budov, shodují se experti

ČTK ČTK
6. 2. 2023 19:51
K vysokému počtu obětí zemětřesení v Turecku přispěla nekontrolovaná urbanizace a související nízká kvalita konstrukce budov, shodují se odborníci. Významnou roli hrálo také to, že zemětřesení udeřilo v brzkých ranních hodinách, jeho síla i ohnisko ležící v relativně malé hloubce. Otřesy, které kromě Turecka zasáhly i Sýrii, si vyžádaly tisíce mrtvých a další tisíce zraněných.
Lidé hledají přeživší pod troskami po zemětřesení v tureckém Diyarbakiru.
Lidé hledají přeživší pod troskami po zemětřesení v tureckém Diyarbakiru. | Foto: Reuters

Turecká města jsou "mimořádně zranitelná" vůči přírodním katastrofám v důsledku masivní a rychlé migrace a neregulovanému rozvoji měst z poloviny minulého století, píše se v tureckém národním strategickém a akčním plánu na rok 2012 až 2023. Turecko, které leží v seismicky velmi aktivní oblasti, už v roce 2000 zavedlo soubor zákonů, které měly za úkol prosadit povinné kontroly nových staveb a inspekce stávajících budov. Krok následoval bezprostředně po ničivém zemětřesení v roce 1999 u severotureckého Izmitu, které si vyžádalo přes 17 tisíc mrtvých.

"Jedním z důvodů pro tak vysokou bilanci obětí je špatná kvalita budov," uvedl seismolog Mustafa Erdik z Bosporské univerzity v Istanbulu. Domy vystavěné podle nových pravidel jsou ale stále v menšině. "Ty, které se zřítily, pocházejí z doby před rokem 2000," dodává.

Konstrukce budov nejsou "úplně adekvátní pro oblast, která je náchylná k velkým zemětřesením", řekl agentuře AFP britský geolog Roger Musson.

Podle tureckých úřadů se v zemi dnes následkem otřesů zřítilo přes 3400 budov včetně patrových obytných domů, nemocnic, ale i historických budov jako pevnosti v Gaziantepu. K vysoké bilanci obětí přispěl i fakt, že zemětřesení udeřilo krátce po 4:00 místního času (2:00 SEČ), kdy většina lidí spala. Když se jejich domy zřítily, zůstali uvězněni v sutinách.

V malé hloubce "energii, která se při zemětřesení uvolní, pocítíme s daleko větší intenzitou, než kdyby bylo (zemětřesení) hlouběji v zemské kůře", uvedl geolog Chris Elders z australské Curtinovy univerzity.

Zemětřesení způsobilo takovou spoušť částečně i kvůli své síle - jedná se o nejsilnější zemětřesení, které Turecko zasáhlo od roku 1939 - a také proto, že zasáhlo obydlenou oblast, která není na tak mocné otřesy zvyklá. Východoanatolský zlom, kde katastrofa udeřila, nezažil zemětřesení silnější než sedm stupňů už více než dvě století, uvedl Musson. Příčinou otřesů podle něj byla arabská litosférická deska, která se sune z jihu na sever.

Video: "Slyšeli jsme zvuky ze všech stran," popisuje Turek ničivé zemětřesení (6.2. 20223)

„Slyšeli jsme zvuky ze všech stran. Trvalo to dvě minuty,“ popisuje Turek z Diyarbakiru ničivé zemětřesení. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy