Za útoky proti naší ropě stojí Írán, máme důkazy, hlásí Saúdové. Ukázali trosky dronu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2019 23:23
Trosky jsou důkazem, že za agresí namířenou proti saúdskoarabské ropné infrastruktuře stojí Írán, oznámil mluvčí ministerstva obrany v Rijádu. Podle jeho slov útok na ropná zařízení z minulého víkendu byl veden ze severu. Severně od Saúdské Arábie se přitom nacházejí Írán a Irák.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco.
Požár ropných zařízení Saudi Aramco. | Foto: Reuters

Saúdská Arábie rovněž na tiskové konferenci ukázala trosky bezpilotního letounu a střel, které byly při útoku použity.

Podle ministerstva bylo při útoku nasazeno 18 bezpilotních letounů a sedm řízených střel. "Přesné místo, odkud byly vypáleny, ještě zjišťujeme," prohlásil mluvčí Turkí Malkí s tím, že cílem bylo zničit civilní infrastrukturu. Třem střelám se podle Malkího nepodařilo zasáhnout určený cíl. Jak mluvčí dodal, řízené střely mají dolet 700 kilometrů, což znamená, že nemohly být vypáleny z Jemenu.

Ukázal rovněž záběry, na kterých je vidět bezpilotní letoun přilétající ze severu. "Tento druh zbraní íránský režim a íránské revoluční gardy používají proti civilním zařízením," doplnil mluvčí Turkí Malkí. 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přistál v Saúdské Arábii krátce po tiskové konferenci. "Saúdští Arabové jsou národem, který se stal terčem útoku. Stalo se to na jejich půdě. Byl to válečný čin namířený přímo proti nim," řekl Pompeo novinářům ještě v letadle během cesty do Rijádu. Dodal, že skutečnost, že se k útoku přihlásili jemenští povstalci, nehraje roli. "Byl to íránský útok," uvedl.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel. K odpovědnosti za útok se přihlásili jemenští povstalci z řad Hútíů, jejichž spojencem je Írán. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá.

Íránský prezident Hasan Rúhání ještě před tiskovou konferencí v Rijádu uvedl, že Írán si nepřeje konflikt v regionu, a obvinil Spojené státy a vojenskou koalici v čele se Saúdskou Arábií rozdmýchání jemenského sporu.

Nepotřebujeme konflikt

"Konflikt v regionu nepotřebujeme… Kdo ten konflikt začal? Jemenci to nebyli. Byla to Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, některé evropské státy a sionistický režim (Izrael)," uvedl Rúhání. Íránský prezident následně poznamenal, že na saúdskoarabská ropná zařízení zaútočili jemenští povstalci, aby dali koalici varování.

Saúdská Arábie ukázala, že "nic neví", komentoval později prohlášení Rijádu poradce íránského prezidenta. "Tisková konference ukázala, že Saúdská Arábie neví, odkud byly střely vypáleny a odkud startovaly bezpilotní letouny. Rovněž nevysvětlila, proč je nezachytil jejich obranný štít," napsal poradce na twitteru.

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán v telefonickém rozhovoru s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem řekl, že útoky jsou pro mezinárodní společenství zkouškou toho, do jaké míry je schopno postavit činům, které ohrožují mezinárodní stabilitu.

Princ zároveň mezinárodní společenství vyzval, aby "zaujalo pevné stanovisko a podniklo rozhodné kroky". Útoky ze 14. září způsobily výpadek těžby 5,7 milionu barelů denně, což představuje více než polovinu průměrné denní těžby Saúdské Arábie a pět procent globálních dodávek. Rijád ujišťuje, že těžbu v plném rozsahu obnoví do konce měsíce.

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo americké občany, aby při cestách do Saúdské Arábie dbali zvýšené opatrnosti. Varování přišlo právě po sobotních útocích na ropná zařízení. Spojené státy z nich obvinily Írán; hned v pondělí tak učinil například americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle něhož nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Podívejte se na video k sobotnímu útoku:

Ropná zařízení v Saúdské Arábii zasažena střelami z dronu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy