Za útokem na letoun v Somálsku stojí hnutí Šabáb, varuje před dalším

ČTK ČTK
13. 2. 2016 18:19
K zodpovědnosti za výbuch na palubě letadla dubajských aerolinek Daallo směřujícího ze somálské metropole Mogadiša do Džibutska se přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb. Útok byl podle něj odvetou za operace západních zpravodajských služeb v Somálsku. Jeho cílem bylo zničení letadla, to se však nepodařilo. Hnutí pohrozilo, že bude v takovýchto útocích pokračovat. Airbus aerolinek Daallo se 74 cestujícími na palubě musel kvůli výbuchu v úterý 2. února krátce po startu nouzově přistát na mogadišském letišti. Výbuch prorazil do trupu otvor, podtlak při dekompresi pak z letadla vysál ven jednu osobu, kterou byl údajně strůjce útoku. Ten měl původně v plánu letět s Turkish Airlines.
Letoun společnosti Daalo na letišti v Mogadišu
Letoun společnosti Daalo na letišti v Mogadišu | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy