Za útok na kanadskou mešitu, při němž zemřelo šest lidí, dostal muž doživotí

ČTK ČTK
8. 2. 2019 20:33
Kanadský soud poslal na doživotí do vězení útočníka, který v roce 2017 v islámském kulturním centru v provincii Québec zastřelil šest lidí, uvedla agentura Reuters. Odsouzený 29letý Alexandre Bissonnette si musí odsedět nejméně 35 let, teprve poté může požádat o podmíněné propuštění.
Útok na kanadskou mešitu.
Útok na kanadskou mešitu. | Foto: Reuters

Jak uvedl soudce Francois Huot, doživotní trest s možností podmíněného propuštění za 35 let je spravedlivý. Odmítl výzvy prokuratury, která požadovala přísnější potrestání.

Útok se odehrál v lednu 2017. Zemřelo při něm šest lidí ve věku 35 až 70 let a ve vážném stavu byli i někteří ze zraněných. V době útoku bylo v mešitě 39 osob. Policisté nejprve zadrželi dva podezřelé muže. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek.

Teroristický útok byl podle policistů dílem "osamělého vlka". Bissonnette byl studentem politologie na Lavalově univerzitě, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán. Agentura AFP ho charakterizovala jako nacionalistu, stoupence vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penové a odpůrce feminismu. Podle záznamů na jeho facebookovém profilu přivítal zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

 

Právě se děje

Další zprávy