Za únik ropy má BP zaplatit Americe 20 miliard dolarů

Radim Klekner Radim Klekner
15. 6. 2010 21:57
Představitele British Petroleum čeká slyšení před Kongresem USA
Ropa již znečistila 190 kilometrů pobřeží Mexického zálivu
Ropa již znečistila 190 kilometrů pobřeží Mexického zálivu | Foto: Reuters

Washington - Pustili jste se vědomě do riskantní operace, způsobili jste obrovské škody na životním prostředí, rybolovu a turismu a za svou chybu musíte zaplatit. A to přibližně dvacet miliard dolarů.

Takové jsou alespoň celkové náklady na likvidaci ropné havárie, k níž došlo 20. dubna v Mexickém zálivu, jak je odhadují experti. A to včetně odškodnění všech, kdo nehodou byli postiženi.

Vzkaz, který v úterý adresovali britskému koncernu British Petroleum demokratičtí kongresmani Henry Waxman a Bart Stupak, je proto více než jasný.

Za největší ropnou katastrofu v dějinách USA musí Britové převzít kompletní odpovědnost a postarat se beze zbytku o nápravu. V opačném případě nemůže britská společnost počítat s tím, že dostane další licence na těžbu ropy u amerických břehů.

Výkonný ředitel pro operace BP v oblasti Mexického zálivu Lamar McKay proto bude před speciálním výborem v Kongresu odpovídat na řadu nepříjemných otázek.

Mimo jiné musí vysvětlit, proč koncern nezajistil náležitě ústí vrtu v hloubce 1,6 km a jeho cementáž prováděl způsobem, o němž dopředu věděl, že není dostatečný.

Demokraté, kteří čelí před listopadovými volbami do Kongresu mohutnému tlaku ze strany opozičních republikánů, proto od britské společnosti očekávají velké sumy peněz.

Ropné koncerny nešetří kritikou

BP až doposud investoval do prací spojených se snahami o sanaci vrtu 1,6 miliardy dolarů. Dvaašedesát milionů USD vyplatil polovině z padesáti tisíc žadatelů o odškodnění v souvislosti se znečistěním 190 km pobřeží.

Ekologové British Petroleum nešetří, takhle vidí nové logo koncernu organizace Greenpeace
Ekologové British Petroleum nešetří, takhle vidí nové logo koncernu organizace Greenpeace | Foto: greenpeace.uk

"If you drill and spill, we´re going to make you pay the bill (Když vrtáte a vyteče vám to, přinutíme vás platit)," zarýmoval vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Američtí kongresmani se odvolávají také na e-maily, které si před havárií vyměňovali technici koncernu účastnící se prací v Mexickém zálivu, v nichž vrt uskutečňovaný ve velké hloubce označují za "noční můru" a varují před možnými riziky. 

Kritikou nešetří ani konkureční ropné koncerny.

"Tato havárie představuje dramatický odklon od norem, jaké ropný průmysl dodržuje při hlubokomořských vrtech," cituje agentura Reuters výkonného ředitele společnosti Exxon Mobil Rexa Tillersona.

Jak napsal deník Financial Times, také vedení konkurenčních koncernů Shell, Shevron a ConocoPhillips se domnívá, že katastrofě se dalo zabránit.

Demokraté hledají alternativní zdroje

Problémy má British Petroleum ale také doma.

Od 20. dubna ztratily akcie BP čtyřicet procent své hodnoty a vedení koncernu teď zvažuje, že nebude vyplácet čtvrletní dividendy. Ty představují nemalou část příjmu britských penzijních fondů a tak se havárie a americká reakce na ni v Británii pomalu stávají žhavým politickým tématem.

Britský premiér David Cameron sice o víkendu vyslovil pro tvrdý americký postup pochopení, podnikatelské kruhy v Británii ale prezidenta Obamu obviňují, že se snaží na BP hojit a sbírá nyní politické body, kde to jenom jde.

Obama v těchto dnech cestuje po čtyřech státech nejvíce postižených katastrofou - Louisianě, Mississippi, Alabamě a Floridě.

Výsledek slyšení v Kongresu ovlivní také příští těžařskou politiku USA. Zatímco republikáni tlačí na rozšíření těžby, demokraté se vyslovují pro to, aby Spojené státy v budoucnu více využívaly alternativních zdrojů energie, zejména sílu větru.

Podle Americké geologické služby uniká nyní do moře každodenně 35 tisíc barelů ropy. Přibližně 15 tisíc barelů se koncernu daří zachytávat pomocí speciálního zvonu nasazeného na ústí vrtu a přečerpávat je do tankerů na hladině.

 

Právě se děje

Další zprávy