Za srážku vlaků v Bavorsku může výpravčí. Chybu se snažil napravit, ale nestihl to

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2016 16:02
Devětatřicetiletý muž nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, potvrdil dnes vrchní státní zástupce Wolfgang Giese. "Kdyby se choval podle předpisů, tedy plnil své povinnosti, ke srážce by nedošlo," konstatoval Giese. Výpravčí se snažil svoji chybu napravit, už ale nestihl srážce zabránit.
Nehoda si vyžádala nejméně devět mrtvých.
Nehoda si vyžádala nejméně devět mrtvých. | Foto: Reuters

Mnichov - Za srážku vlaků, která si minulý týden vyžádala v bavorském Bad Aiblingu jedenáct mrtvých a dvaapadesát zraněných, může lidská chyba, nikoliv technická závada.

Zavinil ji výpravčí. Devětatřicetiletý muž nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, potvrdil dnes vrchní státní zástupce Wolfgang Giese.

"Kdyby se choval podle předpisů, tedy plnil své povinnosti, ke srážce by nedošlo," konstatoval Giese. Nehoda se stala 9. února na jednokolejné trati krátce před sedmou hodinou ráno. U Bad Aiblingu, městečka ležícího zhruba 60 kilometrů od Mnichova. Část vagonů se po srážce převrátila.

Výpravčí je podezřelý ze zabití z nedbalosti, ublížení na zdraví a nebezpečného zásahu do železničního provozu, řekl Giese. "Momentálně tu máme strašlivé selhání jednotlivce," doplnil ho další žalobce Jürgen Branz.

Ani Giese, ani Benz ale nepotvrdili, zda výpravčí vypnul zařízení, které blokuje soupravu, pokud jede na červenou. Podle německých médií je však velmi pravděpodobné, že právě toto bylo příčinou katastrofy.

Ve vyšetřovací vazbě obviněný není. Po dohodě s obhájci byl převezen na bezpečné místo. "Není třeba se domnívat, že tu je důvod k vazbě," řekl Giese. Vysvětlil to tím, že šlo o čin z nedbalosti, nikoli o úmyslný čin. Muži tak hrozí až pětileté vězení.

Technickou závadu jako příčinu nehody vyšetřovatelé vylučují. Nyní podle nich musí být ještě objasněno, zda mohl neštěstí zabránit ještě někdo jiný. Výpravčí podle Branze ještě vyslal nouzový signál, jakmile si uvědomil svou chybu. Tragédii už ale nestihl zabránit.

Obnova silně poškozené tratě v místě nehody stále pokračuje. Na úseku dlouhém až 120 metrů musí být položeny nové koleje a pražce. Zatím není jasné, kdy bude trať opět zprovozněna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy