Za srážku vlaků v Bavorsku může výpravčí. Chybu se snažil napravit, ale nestihl to

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2016 16:02
Devětatřicetiletý muž nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, potvrdil dnes vrchní státní zástupce Wolfgang Giese. "Kdyby se choval podle předpisů, tedy plnil své povinnosti, ke srážce by nedošlo," konstatoval Giese. Výpravčí se snažil svoji chybu napravit, už ale nestihl srážce zabránit.
Nehoda si vyžádala nejméně devět mrtvých.
Nehoda si vyžádala nejméně devět mrtvých. | Foto: Reuters

Mnichov - Za srážku vlaků, která si minulý týden vyžádala v bavorském Bad Aiblingu jedenáct mrtvých a dvaapadesát zraněných, může lidská chyba, nikoliv technická závada.

Zavinil ji výpravčí. Devětatřicetiletý muž nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, potvrdil dnes vrchní státní zástupce Wolfgang Giese.

"Kdyby se choval podle předpisů, tedy plnil své povinnosti, ke srážce by nedošlo," konstatoval Giese. Nehoda se stala 9. února na jednokolejné trati krátce před sedmou hodinou ráno. U Bad Aiblingu, městečka ležícího zhruba 60 kilometrů od Mnichova. Část vagonů se po srážce převrátila.

Výpravčí je podezřelý ze zabití z nedbalosti, ublížení na zdraví a nebezpečného zásahu do železničního provozu, řekl Giese. "Momentálně tu máme strašlivé selhání jednotlivce," doplnil ho další žalobce Jürgen Branz.

Ani Giese, ani Benz ale nepotvrdili, zda výpravčí vypnul zařízení, které blokuje soupravu, pokud jede na červenou. Podle německých médií je však velmi pravděpodobné, že právě toto bylo příčinou katastrofy.

Ve vyšetřovací vazbě obviněný není. Po dohodě s obhájci byl převezen na bezpečné místo. "Není třeba se domnívat, že tu je důvod k vazbě," řekl Giese. Vysvětlil to tím, že šlo o čin z nedbalosti, nikoli o úmyslný čin. Muži tak hrozí až pětileté vězení.

Technickou závadu jako příčinu nehody vyšetřovatelé vylučují. Nyní podle nich musí být ještě objasněno, zda mohl neštěstí zabránit ještě někdo jiný. Výpravčí podle Branze ještě vyslal nouzový signál, jakmile si uvědomil svou chybu. Tragédii už ale nestihl zabránit.

Obnova silně poškozené tratě v místě nehody stále pokračuje. Na úseku dlouhém až 120 metrů musí být položeny nové koleje a pražce. Zatím není jasné, kdy bude trať opět zprovozněna.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy