Za Sputnik jsem Rusům slíbil Zakarpatskou Ukrajinu, žertoval Matovič. Teď se omluvil

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2021 21:20
Slovenský premiér Igor Matovič se omluvil Ukrajině za svůj žert, že Rusku za dodávky vakcíny Sputnik V proti covidu-19 slíbil Zakarpatskou Ukrajinu. Zmíněný výrok v rozhovoru s moderátorem slovenského soukromého Rádia Expres vyvolal kritiku ze strany Kyjeva. Už dříve se Ukrajincům omluvil šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok.
Slovenský premiér Igor Matovič s ruskými vakcínami Sputnik V.
Slovenský premiér Igor Matovič s ruskými vakcínami Sputnik V. | Foto: Igor Matovič/Facebook.com

"Postoj Slovenska k územní celistvosti Ukrajiny byl vždy velmi jasný. Dodržování mezinárodního práva je nevyhnutelné. Omlouvám se všem Ukrajincům za mojí nevhodnou reakci, která mohla podkopat jejich spravedlivé úsilí," napsal Matovič na Twitteru a později v prohlášení úřadu slovenské vlády.

Matovičův pokus o žert o Zakarpatské Ukrajině kritizoval například ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle slovenských médií si Kyjev také předvolal zástupce slovenského velvyslanectví na Ukrajině a žádal oficiální omluvu od Matoviče.

Slovenský ministr zahraničí v noci na čtvrtek na sociální síti napsal, že se svému ukrajinskému kolegovi za nevhodné výroky Matoviče omluvil.

"Vyměníme Slovensko za Krym" - takový nápis se po skandálu s Matovičovým "žertem" dnes objevil na fasádě slovenském honorárního konzulátu v Charkově na východě Ukrajiny, uvedl na webu list Ukrajinska pravda. Připomněl, že Matovič se mezitím Ukrajincům omluvil a že Slovensko se kvůli nákupu ruských vakcín proti covidu-19 potýká s politickou krizí.

Zakarpatská Ukrajina patřila jako Podkarpatská Rus k prvorepublikovému Československu, ale po druhé světové válce byla postoupena Sovětskému svazu. V současnosti je součástí Ukrajiny.

Rusko v roce 2014 po vojenské okupaci anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Navíc vojenskou podporou proruských separatistů vyvolalo válečný konflikt na východě Ukrajiny. Moskva opakovaně popírá, že by na dění na východě Ukrajiny měla vliv.

Video: Igor Matovič vítal vakcínu Sputnik V

Ruskou vakcínu Sputnik pro Slováky přijel přivítat premiér Matovič. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 20 minutami

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicich s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy