Za společné selfie s Židovkou výhrůžky smrtí. Rodina irácké Miss raději uprchla do Spojených států

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 12. 2017 10:24
Příbuzní irácké královny krásy Sará Idanové uprchli kvůli nenávistným výhrůžkám do Spojených států. Může za to nedávné společné selfie Idanové s izraelskou Miss Adar Gandelsmanovou.
Miss Izraele Adar Gandelsmanová (vlevo) a Miss Iráku Sará Idanová.
Miss Izraele Adar Gandelsmanová (vlevo) a Miss Iráku Sará Idanová. | Foto: Instagram

Bagdád - Emotivní selfie dvou krásek neslo jednoduchý vzkaz: "Mír a lásku od Miss Iráku a Miss Izraele."

Iráčanka Sará Idanová a Izraelka Adar Gandelsmanová si fotografii pořídily v polovině listopadu během soutěže Miss Universe v americkém Las Vegas. Měla pomoci překlenout dlouholetou nenávist mezi židovským státem a arabským světem.

Foto: Instagram

Snímek vyvěšený na sociální síti Instagram následně obletěl internet. V muslimském Iráku ale fotografie vyvolala velkou nevoli.

Irácká Miss později prohlásila, že selfie mělo pouze vyjádřit touhu po míru mezi všemi zeměmi. Nemělo podle ní být podporou izraelské vládě, kterou většina vyznavačů islámu kritizuje za útlak Palestinců.

"Je to velmi inteligentní žena a udělala to, aby lidé pochopili, že je možné žít společně," řekla o Idanové její izraelská kolegyně ze soutěže krásy Adar Gandelsmanová.

Irácká rodina 27leté Idanové se ale kvůli neustávajícím výhrůžkám raději s ohledem na vlastní bezpečnost dočasně uchýlila do USA. Oznámila to izraelská média s odkazem na Gandelsmanovou.

Sama irácká Miss Idanová poté informaci potvrdila na Twitteru. "Nejsem první ani poslední osobou, která je vystavena pronásledování kvůli záležitosti osobní svobody," napsala rodačka z Bagdádu, která sama žije střídavě v Iráku a USA.

Video: Palestinci protestují proti rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele

Palestinci protestují proti rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 19 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy