Za smrt dětí na hranici USA s Mexikem můžou výhradně demokraté, hřímá prezident Trump

ČTK ČTK
29. 12. 2018 22:34
Za smrt dětí či jakéhokoli jiného migranta na hranici Spojených států jsou zodpovědní výhradně demokraté a jejich imigrační politika. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump.
Bariéra na hranicích USA a Mexika.
Bariéra na hranicích USA a Mexika. | Foto: Reuters

Svým příspěvkem americký prezident zjevně reagoval na nedávnou smrt dvou dětí z Guatemaly, které před tím zadržely americké migrační úřady. Podle Trumpa by vše vyřešila výstavba zdi, o jejíž financování se s demokraty pře.

"Jakákoli smrt dětí nebo jiných (lidí) na hranici je výhradně chybou demokratů a jejich mizerné imigrační politiky, která dovoluje lidem vydávat se na dlouhé pochody v domnění, že mohou nelegálně vstoupit do naší země. Nemohou," uvedl prezident Trump na twitteru.

Pokud by na hranici Mexika a Spojených států byla zeď, o jejíž stavbu šéf Bílého domu dlouhodobě usiluje, migranti by se podle něj o vstup do USA "ani nepokusili".

Svým příspěvkem na sociální síti Trump pravděpodobně reagoval na smrt dvou dětí z Guatemaly, které tento měsíc zemřely na jihu Spojených států poté, co je spolu s jejich rodiči zadržely imigrační úřady. Osmého prosince zemřela v nemocnici v El Pasu ve státě Texas sedmiletá holčička. V noci na úterý tento týden zemřel v nemocnici ve městě Alamogordo ve státě Nové Mexiko osmiletý chlapec.

Právě z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru pocházelo nejvíc lidí, kteří se přidali na podzim k takzvaným karavanám putujícím Střední Amerikou a Mexikem k jižní hranici USA. Nyní tisíce lidí čekají v mexických pohraničních městech Tijuana a Ciudad Juárez na vyřízení svých žádostí o azyl. Řada z nich se pokouší překročit mexicko-americkou hranici nelegálně.

"Ty dvě dotyčné děti byly nemocné ještě před tím, než byly předány pohraniční stráži. Otec té mladé dívky řekl, že to nebyla jejich chyba a že jí nedal vodu několik dní," uvedl na twitteru Trump. "Pohraniční stráž potřebuje zeď a všechno to skončí. Pracují tak tvrdě a dostává se jim tak málo uznání," dodal.

Imigranti z Guatemaly mířící do USA.
Imigranti z Guatemaly mířící do USA. | Foto: Reuters

Právní zástupci otce zemřelé dívky nicméně tvrdí pravý opak toho, co dnes napsal Trump. Podle nich dívka měla dostatek jídla i vody. Její otec, který mluví domorodým jazykem a španělštinu se naučil jako druhý jazyk, musel podle svých právníků podepsat po smrti dcery prohlášení v angličtině, které nerozumí. Úřady zatím nezveřejnily příčinu smrti malé dívky.

Známo zatím není ani to, na co zemřel tento týden guatemalský chlapec. Podle prvotních poznatků měl ale zřejmě chřipku, která byla špatně diagnostikována a léčena.

Spor prezidenta Trumpa s demokraty už od 22. prosince částečně ochromil federální úřady. Krizi vyvolal jeho požadavek zahrnout do rozpočtu vysokou částku na výstavbu zdi na mexické hranici. To demokraté odmítají. Řešení americká média očekávají až v lednu. V pátek prezident pohrozil, že nechá hranici mezi USA a Mexikem uzavřít, pokud demokraté v Kongresu na financování hraniční zdi nepřistoupí.

VIDEO: Na hranicích USA a Mexika začíná být těsno. 

U hranic s USA začíná být těsno. Dočasná ubytovací zařízení jsou přeplněná, další migranti přijíždí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy