reklama
 
 

Mayová nabídla rezignaci. Severoirští unionisté ale dál nechtějí dohodu s EU podpořit

Aktualizováno 28. 3. 2019 0:02
Šéfka britské vlády Theresa Mayová dnes naznačila, že po případném schválení "rozvodové" dohody s Evropskou unií by brzy opustila premiérský post. Na setkání s poslanci vládní Konzervativní strany řekla, že nebude stát v cestě touze po novém vedení při vyjednávání o budoucích vztazích Británie s EU. Britští novináři její slova interpretují tak, že pokud stávající brexitová dohoda bude Dolní sněmovnou přijata, pak ihned po 22. květnu, tedy po britském odchodu z evropského bloku, začne volba nového lídra konzervativců.

Řada kritiků dojednaných podmínek brexitu nyní mění postoj a uvádí, že výsledek dlouhého vyjednávání napotřetí podpoří. Mayová ale většinu ani tak nemá jistou. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) trvá na svých výhradách vůči brexitové dohodě a obsažené "irské pojistce" a dokument by ani v případném třetím hlasování nepodpořila.

"Pokud vláda předloží nové hlasování, nepodpoříme ji," stojí dále v prohlášení DUP.

Dolní komora britského parlamentu nicméně ve středu večer pohodlnou většinou schválila odklad odchodu z unie v britských normách. Ten se z původního 29. března odsouvá na 12. duben, popřípadě 22. květen, pokud by Dolní sněmovna tento týden schválila dohodu o brexitu. Odklad podpořilo 441 poslanců, proti jich hlasovalo 105. Žádný jiný z osmi poslaneckých návrhů na změnu brexitu - například na celní unii Británie a EU - většinovou podporu nezískal. Další, v pořadí už třetí, hlasování o dohodě s unií by se mohlo uskutečnit už tento pátek. 

O tom, že premiérka konzervativním poslancům slíbí svou brzkou rezignaci výměnou za podporu dohody o brexitu britská média v posledních dnech mohutně spekulovala. Před zákonodárci ve středu Mayová neuvedla konkrétní datum svého odchodu, pouze řekla, že je připravena v čele vlády skončit "dříve, než jsem zamýšlela, abych udělala to, co je správné pro naši zemi a pro stranu".

"Vím, že je zde touha po novém přístupu a po novém vedení pro druhou fázi brexitových vyjednávání - a já tomu nebudu stát v cestě. (…) Ale musíme prosadit dohodu (o vystoupení z EU) a zajistit brexit," cituje z premiérčina projevu televize Sky News.

Podle britských novinářů dala Mayová jasně najevo, že pokud poslanci podpoří brexitovou dohodu, začala by na konci května volba nového lídra. "Ale co když (dohoda) nikdy neprojde?" ptá se na twitteru reportér Sky News Lewis Goodall. "Není to jasné," odpovídá hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Zdroj z úřadu premiérky jí údajně sdělil, že "pak by to bylo úplně o něčem jiném".

Poslanci Konzervativní strany až do prosince nemohou Mayovou z funkce odvolat, neboť se o to neúspěšně pokusili na konci loňského roku a stranická pravidla říkají, že to opět mohou zkusit až po 12 měsících. Řada prominentních hlasů ve straně však uváděla změnu vedení jako podmínku pro podporu brexitové dohody s Bruselem. V úterý večer například tento přístup jasně formuloval exministr zahraničí a jeden z možných uchazečů o premiérský post Boris Johnson.

Jeden z hlavních podporovatelů brexitu nyní podle novinářů řekl svým kolegům z euroskeptického křídla Konzervativní strany, že dojednané podmínky brexitu za současných okolností podpoří. "Boris Johnson mění strany a podpoří dohodu," tvrdí jeden z informovaných zdrojů. Slib nového lídra místo Mayové změnil jeho názor," napsal na twitteru politický zpravodaj listu The Times Sam Coates. Stejnou informaci přinesla i Kuenssbergová z BBC.

Krok premiérky naopak na twitteru odsoudil lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn. "Slib Theresy Mayové konzervativním poslancům, že odstoupí, pokud budou hlasovat pro její dohodu, ukázal jednou provždy, že její chaotické vyjednávání o brexitu byly vždy o zvládnutí stranických problémů, nikoli o principech nebo veřejném zájmu," napsal opoziční předák.

Vláda Mayové podle všeho plánuje třetí hlasování o dohodě s EU uspořádat v pátek, od jejího prosazení je však stále poměrně daleko. Kromě šéfa Dolní sněmovny Johna Bercowa jí stojí v cestě i dosud odmítavý postoj severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ta by mohla své aktuální stanovisko upřesnit v tiskovém prohlášení očekávaném ještě dnes večer.

"Žádám všechny v této místnosti, aby podpořili dohodu, abychom mohli dokončit svou historickou povinnost, tedy naplnit rozhodnutí britského lidu a opustit Evropskou unii hladce a spořádaně," apelovala dnes Mayová na stranické kolegy.

autor: ČTK | 27. 3. 2019 18:49

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama