Za prodej syna na internetu dostal Číňan podmínku

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2010 8:24
Syna prodal, protože na něj neměl čas ani peníze
Foto: Reuters

Peking - Podmíněný trest vězení uložil v tomto týdnu pekingský soud dvaadvacetiletému Číňanovi Luovi, který pomocí internetu prodal svého malého syna. 

Muž, který bydlí v provincii Chu-pej, prodal loni v dubnu svého dvouletého syna jednomu pekingskému páru za 18 tisíc jüanů, tedy v přepočtu za přibližně 2,6 tisíce dolarů.

Chlapcovi noví rodiče se o prodeji dítěte dozvěděli z nabídky na pěstounskou péči na internetu, informoval list Peking Times.

Lu je svobodný otec a svého syna nabídl ke koupi poté, co se rozešel s chlapcovou matkou. Neměl prý čas ani peníze na jeho výchovu.

Po nějaké době se ale dal se svou přítelkyní a chlapcovou matkou opět dohromady a začal prodeje dítěte litovat.

Půlroční podmíněný trest

Dva měsíce poté, co chlapce prodal, proto otec obvinil pekingský pár z nezákonného obchodování. Když se noví rodiče odmítali dítěte vzdát, požadoval Lu po policii, aby jim chlapce odebrala a vrátila ho biologickým rodičům.

Případ se dostal až před pekingský soud, kde soudci na základě předchozího policejního vyšetřování vyměřili Luovi za to, že prodal své dítě, šestiměsíční podmíněný trest vězení s roční podmínkou.

Podle soudců se pekingský pár žádného provinění nedopustil, protože jim Lu tvrdil, že nemá dostatek prostředků na výchovu dítěte, a oni byli pouze ochotni se o chlapce starat.

Dítě ale přesto soud vrátil Luovi, kterému zároveň s tím zabavil 18 tisíc jüanů, za něž chlapce prodal.

Politika jednoho dítěte

Tyto dívky chodí do baletní školy v Hefei, provincie Anhui. Škola má asi 200 studentek ve věku 5-14 let.
Tyto dívky chodí do baletní školy v Hefei, provincie Anhui. Škola má asi 200 studentek ve věku 5-14 let. | Foto: Reuters

V čínské kultuře jsou chlapci považováni za "hodnotnější" než dívky. Rodiny proto preferují narození syna, který nalezne ve společnosti lepší uplatnění.

Stát také zavedl na počátku 80. let minulého století politiku jednoho dítěte. Otěhotnět smí v Číně jen vdaná žena, která je starší 20 let. Pokud se dnes rodiče rozhodnou pořídit si druhé dítě, zaplatí státu pokutu, a to až ve výši 5 tisíc jüanů.

Vzhledem k takové politice zaznamenali ochránci lidských práv vzrůstající počty případů potratů a vražd novorozených dívek.

Odborníci varují, že se Čína v blízké budoucnosti může potýkat s vážným problémem genderového rozkolu. Znamená to, že ve společnosti zůstane mnoho mužů samo, protože nebudou moci nalézt vhodné životní partnerky. Nebude zkrátka z čeho vybírat.

 

Právě se děje

Další zprávy