Novinky o klimatu: Gates má návod na snížení emisí. Vím, jak je dostat na nulu, tvrdí

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 3. 2021 18:41
Kvůli znečištěnému ovzduší každoročně předčasně zemře 25 tisíc Čechů, celosvětově pak osm milionů lidí. K omezení vypouštění emisí vyzývají firmy působící v Česku, jeden z nejbohatších lidí na planetě Bill Gates i OSN. Kromě výzev však přichází i s konkrétními nápady a kroky, jak toho docílit. Server Aktuálně.cz přináší únorový přehled novinek o klimatu.
Bill Gates.
Bill Gates. | Foto: Reuters

Golfský proud, který ovlivňuje klima na planetě a přináší teplou vodu k Evropě, za poslední století zpomalil o 15 procent a dostal se tak na nejnižší úroveň za poslední tisíciletí. Podle Stefana Rahmstorfa, který je jedním z autorů studie upozorňující na tento jev, se tato změna projevuje například v jižní Evropě častějšími vlnami extrémních veder nebo mírnými zimami v Británii.

Jedním z příčin pomalejšího proudění je tání ledu v Grónsku a vyšší srážky v Severní Americe, v obou případech se do oceánu dostává obrovské množství chladné sladké vody. Na vině jsou však také emise. "Velmi pravděpodobně je to způsobeno emisemi skleníkových plynů, protože pro zpomalení jiné přesvědčivé vysvětlení neexistuje," tvrdí Rahmstorf. 

Právě proto považuje zjištění za znepokojivá. "Pokud to tak bude pokračovat, můžeme se brzy přiblížit k bodu zvratu, kdy se celé proudění úplně naruší," obává se.

Požáry, kde dosud nebyly

Emise způsobují také extrémní projevy počasí, například velké požáry. Studie, kterou představuje britský deník The Guardian, ukazuje, že se v posledních letech šíří oheň nekontrolovaně v oblastech, kde se dříve nevyskytoval - například v některých místech Kalifornie, Austrálie nebo Sibiře. A naopak na savanách v Africe, kde byly požáry běžné, jejich množství klesá. 

Vědci se obávají, že tato změna ničící lesy a travní porosty navíc povede k většímu uvolňování emisí, které rostliny pohltily, zpět do atmosféry. 

Každý pátý člověk

Vypouštění emisí škodí také lidskému zdraví. Vědci z Harvardovy univerzity se zaměřili na vliv jemných prachových částic, označovaných jako PM2,5, a na zdravotní problémy, které způsobují. Kromě astmatu může člověk, který je jim delší dobu vystaven, trpět také nemocemi srdce a plic a může se u něj rozvinout rakovina i infarkt. 

"Spalování fosilních paliv, jako je uhlí nebo nafta, může za smrt každého pátého člověka na celém světě," říká k tomu Karn Vohra z Univerzity v Birminghamu.

Konkrétní návod

Klimatickou změnou se zabývá dlouhodobě Organizace spojených národů (OSN). Ve své letošní zprávě oproti předchozím už pouze neupozorňuje na problém, ale hledá konkrétní řešení, jak současný stav zvrátit. Dokument s názvem Usmiřování s přírodou například uvádí, jak se musí proměnit způsob rybaření, pěstování plodin a obdělávání půdy nebo cestování. OSN také navrhuje používat místo hrubého domácího produktu (HDP) nový ukazatel, který by upozornil na to, jak jednotlivé země vyčerpávají své přírodní bohatství. 

"Bez pomoci přírody nemůžeme prospívat, či dokonce přežít," upozorňuje generální tajemník OSN António Guterres. "Již příliš dlouho vedeme nesmyslnou a sebevražednou válku proti přírodě," dodává.

Chybí už jen plán, jak cílů dosáhnout

S vlastním návodem na snížení emisí přišel i jeden z nejbohatších lidí na světě, zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates, který se tomuto problému věnuje ve své nové knize How to Avoid a Climate Disaster (Jak se vyhnout klimatické katastrofě). Gates představuje konkrétní kroky, jak lze dostat emise na nulu - například přechodem na obnovitelnou a nukleární energii, změnou produkce, pěstování, cestování a také úpravou stavby domů, píše The Guardian

"Tuto knihu jsem napsal, protože nevidím jen problémy klimatické změny, ale také příležitost, jak ji vyřešit," píše Gates na svých oficiálních stránkách. Podle něj už má lidstvo dvě ze tří nejdůležitějších věcí, které ke změně potřebuje - ambici a velké cíle, ke kterým se přidává stále více firem a zemí. "Nyní potřebujeme třetí část: konkrétní plán, jak našich cílů dosáhnout," uvádí Gates.

Firmy pro udržitelnost

Jak dokazuje memorandum Driving Sustainability, potlačení projevů klimatické změny není cizí ani dvanácti velkým mezinárodním firmám a institucím z osmi různých oborů působících v Česku. Škoda Auto, Siemens, Bosch, Vodafone, E.ON, Kaufland, Brose, Borgers, Hochtief CZ, ING, Schunk a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (UCEEB) se v něm zavázaly, že budou snižovat své emise, šetřit přírodní zdroje a zavádět principy cirkulární ekonomiky. Jejich cílem je, aby se "udržitelné podnikání a udržitelná spotřeba staly v Česku celospolečenským trendem a samozřejmostí," stojí v tiskové zprávě.

Signatáři zároveň vyzývají českou vládu, aby "zaujala jasné stanovisko a směrem k veřejnosti a byznysu vyslala jednotný signál pro udržitelnou politiku". Požadují například, aby udržitelnost hrála roli při veřejných výběrových řízeních, aby se v legislativě objevily pokyny na recyklaci, opětovné využívání surovin a také prevenci vzniku odpadu.

Berlín bez aut

Ke konkrétnímu kroku, jak snížit mimo jiné emise, se odhodlali Berlíňané, kteří chtějí zredukovat provoz v širším centru metropole o dvě třetiny. Automobily má nahradit veřejná doprava. Přestože jde o iniciativu stovky občanů, Německo povoluje přijetí jimi navrženého zákona, pokud si ho následně lidé odhlasují v referendu. K němu by došlo, pokud by aktivisté nasbírali 170 tisíc podpisů, které jejich návrh podporují. 

Protože polovina domácností 3,5milionového města nemá auto, mluvčí iniciativy Nina Nobléová věří, že zde může nápad uspět. "V zásadě se zdá, že Berlíňané jsou otevřeni tomu, zkoušet nové věci," myslí si.

 

Právě se děje

Další zprávy