Za pět let zemřelo v syrských věznicích kvůli mučení 60 tisíc lidí včetně stovek dětí

ČTK ČTK
21. 5. 2016 20:58
Za posledních pět let zahynulo ve věznicích syrského režimu kvůli mučení a špatným podmínkám nejméně 60 tisíc lidí. Podle agentury AFP to v sobotu oznámila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Údaje pro své vyhodnocení získala od zdrojů uvnitř syrského režimu. Nejvíce lidí zemřelo ve věznici Sajdnájá, která leží asi 30 kilometrů severně od Damašku a která je jednou z největších v zemi. SOHR uvádí, že k této káznici zdokumentovala úmrtí 14 456 lidí včetně 110 dětí. Od roku 2011 si konflikt, do nějž se později zapojili i radikálové z Islámského státu, vyžádal podle některých odhadů na 300 tisíc lidských životů.
Nášivka s Bašárem Asadem.
Nášivka s Bašárem Asadem. | Foto: Jiří Just
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy