Za pádem airbusu stojí teroristé, věří zpravodajci USA. Mohli do letadla umístit výbušninu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2015 22:09
Podle amerických zpravodajských zdrojů způsobila pád ruského airbusu v Egyptě nejspíš bomba, kterou do zavazadlového prostoru nebo jinam v letadle umístili radikálové z organizace Islámský stát. Egyptští vyšetřovatelé naopak zatím věří, že katastrofu způsobil výbuch jednoho z motorů.
Foto: Reuters

Moskva/Washington - Sobotní pád ruského dopravního letadla v Egyptě způsobila podle amerických zpravodajských zdrojů nejspíš bomba, kterou do stroje umístili radikálové z organizace Islámský stát (IS) nebo z některé skupiny blízké IS.

Ve středu večer to uvedla televize CNN, která se odvolává na nejmenované americké činitele.

Zdroj CNN upozornil, že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. "Rozhodně ale panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle," citovala amerického činitele televize.

Jeho závěry se mají opírat o zpravodajské poznatky získané před sobotní katastrofou na Sinajském poloostrově, ale i po ní. Spojené státy prý neměly před pádem letadla spolehlivé ani ověřené informace o konkrétní hrozbě. Před incidentem ale "docházelo na Sinaji k aktivitě, která vyvolala naši pozornost," tvrdí zdroj CNN.

Jiný představitel amerických úřadů televizní stanici řekl, že zpravodajské informace týkající se Islámského státu jsou částečně založeny na sledování vnitřní komunikace teroristů. Tyto informace jsou odlišné od těch, jež teroristická organizace veřejně prezentuje ve zprávách o odpovědnosti za provedené útoky.

Černé skříňky údajně potvrdily explozi

Ruská agentura TASS dnes uvedla, že katastrofu letadla, při níž zahynulo 224 lidí, způsobil výbuch jednoho z motorů. Odvolává se přitom na zprávy egyptských vyšetřovatelů, publikované v místním tisku.

Dosavadní poznatky podle nich nenaznačují, že by havárie byla výsledkem teroristického útoku. Explozi údajně potvrdily záznamy z černých skříněk.

Co přesně výbuch způsobilo, bude předmětem dalšího vyšetřování. Experti nejprve musí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí, předměty a fragmenty letadla, které dopadly na zem. Zároveň je nutné zjistit, zda nesou stopy výbušniny, nebo zda byla exploze důsledkem technického selhání.

Rozbor technických parametrů letu podle ruské agentury svědčí o tom, že letoun padal velmi rychle. "Analýza dat dokládá mohutný výbuch, okamžitý výpadek všech motorů, vzplanutí části trupu a rozpad letounu ještě ve vzduchu," cituje TASS informaci egyptských vyšetřovatelů.

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byly na místě pádu letadla nalezeny dokumenty a předměty, které "mají význam pro vyšetřování okolností nehody," uvedla agentura Interfax. Další podrobnosti ovšem nesdělil.

Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí, který se na zjišťování příčin tragédie rovněž podílí, ve středu oznámil problémy při analýze hlasových záznamů v černých skříňkách. Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je podle německého úřadu poškozená a dešifrovat její obsah se zatím nedaří.

 

Právě se děje

Další zprávy