reklama
 
 

Za otravu Skripala je odpovědný Putin, řekl britský politik

Aktualizováno 6. 9. 2018 20:13
Britský náměstek Ben Wallace odpověděl na otázku, zda šéf Kremlu nese za útok odpovědnost, že "v konečném důsledku ano, protože je prezidentem Ruské federace".

Londýn - Za březnový útok nervovým jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Anglii je přímo či nepřímo zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin, řekl ve čtvrtek náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace v rozhovoru s BBC.

Premiérka Theresa Mayová ve středu oznámila, že za otravou dvojice stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU a že útok schválili nejvyšší ruští představitelé. Moskva obvinění opět odmítla. Kauzou by se měla ve čtvrtek zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Wallace v interview dodal, že vláda má pro své tvrzení o podílu GRU k dispozici množství informací a důkazů od tajných služeb, které ale nemůže zveřejnit.

Na otázku, zda šéf Kremlu nese za útok odpovědnost, odpověděl, že "v konečném důsledku ano, protože je prezidentem Ruské federace a je to jeho vláda, která kontroluje finance a řídí vojenskou tajnou službu". Cílem vlády v Londýně je podle náměstka nyní sdělit Rusku, že svým chováním porušilo mezinárodní právo a normy.

Na mimořádném zasedání RB OSN označil ruský velvyslanec Vasilij Něbenzja výroky Londýna za lži. "Londýn tento příběh potřebuje z jednoho důvodu: aby vyvolal nechutnou protiruskou hysterii," řekl.

"Ruská vláda místo toho, aby přijala zodpovědnost za své činy, nabídla pouze popírání a protiobvinění. Cokoli, aby odvedla pozornost od své viny," řekla americká velvyslankyně při OSN Haleyová. Podle ní vyjádření Moskvy kopírují "známý scénář od Krymu, (pádu letu) MH17, přes Donbas až po zabití (bývalého agenta Alexandra) Litviněnka". "Na to ale nikdo neskočí," dodala.

Britská prokuratura ve středu oznámila, že má dostatek důkazů na to, aby oba podezřelé obvinila ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala. Muži jsou také obviněni z pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta i jeho dcery.

Na dvojici byl vydán evropský zatykač. Prokuratura však o jejich vydání Rusko žádat nebude, taková snaha by prý byla marná. Šance na zatčení podezřelých v blízké budoucnosti jsou podle policie velmi malé.

Skripalovi byli otráveni 4. března nervovým jedem typu novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba z útoku zotavili.

Podle šéfa londýnské protiteroristické policie Neila Basua dorazila dvojice údajných pachatelů známých jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov kvůli útoku z Moskvy do Londýna 2. března.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v noci na čtvrtek v ruské televizi zpochybnila fotografie podezřelých zveřejněné britskými úřady. Podle ní jsou na snímcích pořízených ze záběrů bezpečnostních kamer z příletu dvojice na letiště Gatwick 2. března nesrovnalosti, protože je ukazují sice každého zvlášť, ale na stejném místě a ve stejném čase. Podle Zacharovové byly datum a čas přidány na fotografie nejspíš dodatečně.

Britská policie ale podle bulvárního listu Daily Mail uvedla, že snímky byly pořízeny ve stejnou dobu, ale na různých místech - v jiných úzkých chodbách, protože pasažéři chodí různými, ale podobně vypadajícími koridory.

autor: ČTK | 6. 9. 2018 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama