Za oběti masakru v Iráku zaplatila firma odškodné

Monika Horáková
11. 1. 2010 12:12
Některé rodiny však nejsou spokojené. Lhali nám, že jsou před bankrotem, tvrdí.
Truchlící Iráčané
Truchlící Iráčané | Foto: Reuters

Washington - Americká bezpečnostní firma Xe Services LLC, dříve známá jako Blackwater, se pokusila mimosoudně vyrovnat s oběťmi a pozůstalými obětí jejich operací v Iráku.

Šlo především o zraněné a rodiny mrtvých po přestřelce v Bagdádu před třemi lety. Zaměstnanci ochranky tehdy na náměstí Nisúr bezdůvodně postříleli 17 civilistů. Firma nyní pozůstalým vyplatila odškodné, ti se však brání.

Podle vyšetřování FBI ochranka při dohlížení na konvoj amerických diplomatů v roce 2007 podlehla dojmu, že na ně někdo střílí, zatímco skutečnými střelci byli sami členové Blackwateru v jiné části kolony.

Každé z rodin obětí byla podle rakouského deníku Die Presse vyplacena částka 100 000 dolarů (70 000 eur), zraněné osoby obdržely částku pohybující se mezi 20 a 50 000 dolary.

Některé rodiny obětí však spokojeny nejsou. Podle Los Angeles Times si stěžují, že k dohodě na odškodném byly donuceny. Právníci na ně údajně vyvíjeli nátlak sdělením, že firma Xe má finanční problémy, a oni tak mají poslední možnost cokoli získat. Požadují proto nyní po irácké vládě, aby dohodu zrušila.

Děje se tak jen krátce poté, co se americký soud odmítl zabývat žalobou ministerstva spravedlnosti USA proti pěti bývalým zaměstnancům ochranky, kteří na náměstí Nisúr stříleli. Soudce Ricardo Urbina projednávání případu zamítl kvůli tomu, že americká justice žalobu stavěla i na důkazech, které nejsou přípustné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy