Za oběti masakru v Iráku zaplatila firma odškodné

Monika Horáková
11. 1. 2010 12:12
Některé rodiny však nejsou spokojené. Lhali nám, že jsou před bankrotem, tvrdí.
Truchlící Iráčané
Truchlící Iráčané | Foto: Reuters

Washington - Americká bezpečnostní firma Xe Services LLC, dříve známá jako Blackwater, se pokusila mimosoudně vyrovnat s oběťmi a pozůstalými obětí jejich operací v Iráku.

Šlo především o zraněné a rodiny mrtvých po přestřelce v Bagdádu před třemi lety. Zaměstnanci ochranky tehdy na náměstí Nisúr bezdůvodně postříleli 17 civilistů. Firma nyní pozůstalým vyplatila odškodné, ti se však brání.

Podle vyšetřování FBI ochranka při dohlížení na konvoj amerických diplomatů v roce 2007 podlehla dojmu, že na ně někdo střílí, zatímco skutečnými střelci byli sami členové Blackwateru v jiné části kolony.

Každé z rodin obětí byla podle rakouského deníku Die Presse vyplacena částka 100 000 dolarů (70 000 eur), zraněné osoby obdržely částku pohybující se mezi 20 a 50 000 dolary.

Některé rodiny obětí však spokojeny nejsou. Podle Los Angeles Times si stěžují, že k dohodě na odškodném byly donuceny. Právníci na ně údajně vyvíjeli nátlak sdělením, že firma Xe má finanční problémy, a oni tak mají poslední možnost cokoli získat. Požadují proto nyní po irácké vládě, aby dohodu zrušila.

Děje se tak jen krátce poté, co se americký soud odmítl zabývat žalobou ministerstva spravedlnosti USA proti pěti bývalým zaměstnancům ochranky, kteří na náměstí Nisúr stříleli. Soudce Ricardo Urbina projednávání případu zamítl kvůli tomu, že americká justice žalobu stavěla i na důkazech, které nejsou přípustné.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy