reklama
 
 

Za oběti masakru v Iráku zaplatila firma odškodné

11. 1. 2010 12:12
Některé rodiny však nejsou spokojené. Lhali nám, že jsou před bankrotem, tvrdí.

Washington - Americká bezpečnostní firma Xe Services LLC, dříve známá jako Blackwater, se pokusila mimosoudně vyrovnat s oběťmi a pozůstalými obětí jejich operací v Iráku.

Šlo především o zraněné a rodiny mrtvých po přestřelce v Bagdádu před třemi lety. Zaměstnanci ochranky tehdy na náměstí Nisúr bezdůvodně postříleli 17 civilistů. Firma nyní pozůstalým vyplatila odškodné, ti se však brání.

Podle vyšetřování FBI ochranka při dohlížení na konvoj amerických diplomatů v roce 2007 podlehla dojmu, že na ně někdo střílí, zatímco skutečnými střelci byli sami členové Blackwateru v jiné části kolony.

Každé z rodin obětí byla podle rakouského deníku Die Presse vyplacena částka 100 000 dolarů (70 000 eur), zraněné osoby obdržely částku pohybující se mezi 20 a 50 000 dolary.

Některé rodiny obětí však spokojeny nejsou. Podle Los Angeles Times si stěžují, že k dohodě na odškodném byly donuceny. Právníci na ně údajně vyvíjeli nátlak sdělením, že firma Xe má finanční problémy, a oni tak mají poslední možnost cokoli získat. Požadují proto nyní po irácké vládě, aby dohodu zrušila.

Děje se tak jen krátce poté, co se americký soud odmítl zabývat žalobou ministerstva spravedlnosti USA proti pěti bývalým zaměstnancům ochranky, kteří na náměstí Nisúr stříleli. Soudce Ricardo Urbina projednávání případu zamítl kvůli tomu, že americká justice žalobu stavěla i na důkazech, které nejsou přípustné.

autor: Monika Horáková | 11. 1. 2010 12:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama