Za největší chybu považuji Libyi, přiznal Obama. Nepodařilo se zabránit chaosu po smrti Kaddáfího

Zahraničí Zahraničí
11. 4. 2016 15:08
V rozhovoru pro televizní stanici Fox News americký prezident za největší chybu označil to, že se spojencům nepodařilo připravit na situaci po pádu režimu Muammara Kaddáfího. Samotný vojenský zásah z roku 2011 ale označil za správné rozhodnutí. V březnu do Tripolisu dorazila nová libyjská vláda národní jednoty pod vedením premiéra Fáize Sarrádže podporovaná OSN. Moc se jí ale dosud převzít nepodařilo.
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Washingon/Tripolis - Americký prezident Barack Obama veřejně přiznal, v čem podle něj tkví jeho největší selhání za osm let vlády. V Libyi. Přesněji v neschopnosti připravit se na situaci, která následovala po vypuzení a smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Obama to přiznal v rozhovoru pro televizní stanici Fox News v odpovědi na otázku, co považuje za "největší chybu". Zároveň ale doplnil, že samotnou intervenci v Libyi považuje za správnou volbu, uvedla BBC.

"Největší chyba tkví pravděpodobně v tom, že jsme nedokázali naplánovat dny, které následovaly po intervenci v Libyi – kterou považuji za správnou věc," uvedl prezident USA.

Obama se minulý měsíc v souvislosti s intervencí v Libyi pustil i do britského premiéra Davida Camerona a bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Cameron byl v té době podle Obamy "rozptýlený" a Sarkozy chtěl na sebe upozornit. Podpora USA vojenské operaci NATO byla chyba, uvedl šéf Bílého domu v rozhovoru pro americký časopis The Atlantic.

Smrt Kaddáfího prohloubila chaos v zemi

USA spolu s dalšími státy spustily vzdušné nálety v Libyi v březnu 2011. Deklarovaným cílem byla ochrana civilního obyvatelstva. Spojenci nicméně vojensky podpořili povstalce, kteří svrhli Kaddáfího režim. K operacím na prosazení bezletové zóny a námořní blokády se přidalo i NATO.

Kaddáfí – jeden z nejdéle vládnoucích vůdců na světě – byl dopaden v říjnu 2011 a následně zabit povstalci. Jeho smrt ale občanské válce nezabránila. Země naopak upadla do chaosu, o moc se začaly přetahovat různé ozbrojené skupiny. Vznikly dokonce dva parlamenty a dvě vlády.

V březnu do Tripolisu dorazila nová libyjská vláda národní jednoty pod vedením premiéra Fáize Sarrádže, podporovaná OSN. Moc se jí ale dosud převzít nepodařilo.

Šéf mezinárodně neuznané libyjské islamistické vlády sídlící v Tripolisu uvedl, že odmítá odejít a vzdát se moci, uvedla ČTK. V úterý přitom kabinet v prohlášení uvedl, že moc předává vládě národní jednoty, která se od minulého týdne zdržuje na přísně střežené námořní základně v Tripolisu.

Zmatků v Libyi se podařilo využít i džihádistům z teroristické organizace Islámský stát (IS), který má v zemi podle odhadů až 6000 ozbrojenců. Jejich baštou je město Syrta na severu země, znát o sobě dávají ale i v dalších částech Libye. Podle amerického velitelství v Africe zejména v Benghází, Sabrátě a Derně.

Obama v televizi odpovídal i na otázku, co považuje za svůj největší úspěch. Podle něj jím je "ochrana ekonomiky před velkou depresí". Za nejlepší den pak označil den, kdy se mu podařilo prosadit zdravotní reformu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 27 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy