Za masakr v Kongu si vůdce povstalců odsedí 12 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 5. 2014 12:41
Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu poslal povstaleckého vůdce Germaina Katangu do vězení za rabování a vraždy ve vesnici Bogoro.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) poslal konžského povstaleckého vůdce Germaina Katangu za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti na 12 let do vězení.

Podle soudců svým jednáním umožnil rabování a vraždy spáchané v Kongu v únoru 2003.

Katanga je teprve druhým člověkem, kterého za tyto činy ICC odsoudil. Podle agentury AP se mu do trestu započítává sedmiletá vazba.

Soud se zabýval případem masakru ve vesnici Bogoro, při němž v únoru 2003 zahynulo 200 civilistů.

Verdikt o vině se zakládal na konstatování, že by útok nebyl tak ničivý, kdyby k němu velitelé, jako je Katanga, neposkytli zbraně.

Přímá účast prokázána nebyla

Ačkoli obžaloba chtěla, aby byl Katanga usvědčen z přímé účasti na zabíjení v Bogoru, soudci došli k závěru, že pro to nemají dostatek důkazů.

V době útoku mu bylo 24 let a velel tehdy oddílům odboje z Ituri. Jeho lidé do Bogoru vtrhli brzy ráno, některé lidi zabili ve spánku, další rozsekali mačetami.

Foto: Aktuálně.cz

Incident byl součástí bojů o moc nad doly na zlato v regionu Ituri, jež stály život desetitisíce lidí. Podle OSN bylo v tomto konfliktu v letech 1998 až 2003 zverbováno více než 30 000 dětských vojáků.

V bodě obžaloby týkající se zneužívání dětí jako dětských vojáků a ze znásilňování žen jako bojové taktiky Katanga shledán vinným nebyl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy