Za krvavým náletem v Saná stojí koalice vedená Saúdskou Arábií, potvrzují vyšetřovatelé

ČTK ČTK
16. 10. 2016 11:05
Nálet na pohřební průvod v jemenském Saná mají na svědomí jemneští spojenci. "Strana patřící k vedení jemenského generálního štábu předala chybnou informaci o tom, že se v dané části Jemenu shromažďují představitelé šíitských rebelů, trvala také na okamžitému úderu na danou oblast," citoval Reuters ze zprávy vyšetřovací komise.
Muži vynášejí jednu z obětí náletu na pohřební průvod, při něž zahynulo 140 lidí.
Muži vynášejí jednu z obětí náletu na pohřební průvod, při něž zahynulo 140 lidí. | Foto: Reuters

Rijád - Za náletem na pohřební průvod v jemenské metropoli Saná, při kterém před týdnem v sobotu zahynulo zřejmě okolo 140 lidí, stála vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na vyšetřovací komisi, kteoru ustavila zmíněná koalicí. Vyšetřovatelé ve zprávě hovoří o tom, že chyba je na straně jemenských spojenců.

"Strana patřící k vedení jemenského generálního štábu předala chybnou informaci o tom, že se v dané části Jemenu shromažďují představitelé šíitských rebelů, trvala také na okamžitému úderu na danou oblast," citoval Reuters ze zprávy vyšetřovací komise.

Komise rovněž zjistila, že operační středisko koalice si pro nálet nevyžádalo souhlas velitelů, což bylo porušením protokolů.

Zpráva doporučuje provést revizi postupových pravidel a navrhuje odškodnit rodiny obětí. V závěru je bez dalšího upřesnění také výzva k příslušným krokům proti těm, kteří incident způsobili.

Saúdská Arábie, která bojuje v Jemenu na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům, původně podíl na útoku odmítla, následně ale tento týden uznala, že za náletem mohlo být jedno z jejích letadel. Rijád tehdy podle BBC odmítl záležitost oficiálně komentovat, dokud neskončí vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy