Za genocidu ve Rwandě dostala dvojice politiků doživotí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 12. 2011 14:39
Události z roku 1994 si vyžádaly 800 tisíc mrtvých

Dáresalám - Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) poslal dva bývalé vysoce postavené rwandské politiky na doživotí do vězení.

Podíleli se podle něj na genocidě ve Rwandě v roce 1994, kdy bylo během sto dnů povražděno kolem 800 tisíc lidí, převážně z řad menšinového kmene Tutsiů.

Mathieu Ngirumpatse a Édouard Karemera v době masakrů vykonávali funkci předsedy, respektive místopředsedy tehdejší vládnoucí strany. Podle ICTR měli na genocidě ve Rwandě rozhodující roli. Oba bývalí politici vinu odmítají.

Vládnoucí stranou bylo v době masakrů ve Rwandě Národní revoluční hnutí pro rozvoj (MRNDD). Stranu podporovali extremisté z většinového kmene Hutuů a fungovala jako hlavní aktér genocidy. Soud ji v roce 2001 rozpustil.

Předsedající soudce Dennis Byron podle agentury Reuters prohlásil, že senát Ngirumpatseho odsoudil jednomyslně na doživotí. Stejný trest vynesl i pro Karemeru.

Masovému vraždění předcházelo letecké neštěstí

Během sto dnů rwandské genocidy od dubna do června zmasakrovali příslušníci většinového kmene Hutuů na 800 tisíc menšinových Tutsiů a desetitisíce příslušníků vlastního etnika. Podle některých zdrojů si genocida vyžádala až milion obětí.

Foto: Aktuálně.cz

Masové vraždění začalo poté, co se u rwandské metropole Kigali 6. dubna 1994 zřítilo letadlo s rwandským prezidentem Juvénalem Habyarimanem a burundským prezidentem Cyprienem Ntaryamirou. Letadlo bylo zřejmě sestřeleno raketami. Oba prezidenti, kteří byli příslušníky kmene Hutuů, při nehodě zahynuli.

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu byl zřízen Radou bezpečnosti OSN v listopadu 1994 a pracovat začal o tři roky později. Do jurisdikce soudu sídlícího v tanzanském městě Arusha spadají závažné zločiny spáchané na území Rwandy v roce 1994.

Na doživotí v minulosti odsoudil jednoho ze strůjců genocidy, bývalého plukovníka Théonesta Bagosoru. Odvolací senát ICTR však 14. prosince rozsudek doživotí změnil na 35 let ve vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy