Za útok na americkou ambasádu v Srbsku padly podmínky. Američanům se nízké tresty nelíbí

ČTK ČTK
14. 11. 2017 21:00
Útočníci na americkou ambasádu házeli nejrůznější předměty, včetně kamení, a posléze v objektu způsobili požár. Jeden z účastníků řádění přišel o život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bělehrad - Za útok na velvyslanectví USA v Srbsku v roce 2008 uložil v úterý vrchní soud v Bělehradě čtyřem obžalovaným podmíněné tresty pěti a šesti měsíců vězení s dvouletým odkladem. Tři další souzené viny zprostil. Jde o druhý prvoinstanční rozsudek v tomto případu, odvolací soud loni na podzim nařídil nový proces. Ambasáda Spojených států rozsudek kritizovala.

Násilnosti v únoru 2008 propukly po masové demonstraci proti nezávislosti Kosova, které se v centru srbské metropole zúčastnily desítky tisíc lidí. Útočníci pocházeli především z řad fotbalových výtržníků a ze stoupenců krajní pravice. Na americkou ambasádu házeli nejrůznější předměty, včetně kamení, a posléze v objektu způsobili požár. Jeden z účastníků řádění přišel o život.

Bělehradský soud v prvoinstančním řízení ve věci útoku na diplomatický zastupitelský úřad USA uložil v září 2015 devíti obžalovaným podmíněné tresty vězení v délce od pěti do deseti měsíců s dvou až tříletým odkladem. Odvolací soud o rok později z procesních důvodů verdikt zrušil a nařídil proces opakovat.

V novém řízení usedlo na lavici obžalovaných sedm mužů. Úterním verdiktem byli tři z nich viny zproštěni. Tři odsouzení dostali podmíněné šestiměsíční tresty a jeden pětiměsíční. Za mříže ani jeden z nich nebude muset, pokud se proti zákonům neproviní následující dva roky.

Velvyslanectví USA v Bělehradě dalo vzápětí najevo nespokojenost nad tímto rozsudkem. Podivilo se nad tím, že žádnému z obžalovaných nebyl uložen nepodmíněný trest vězení.

"Je obtížné pochopit, jak mohlo trvat devět let vynesení rozsudku v tomto případu spojeném s hmotnou škodou kolem půl milionu dolarů (téměř 11 milionů korun) a smrtí člověka s konečným výsledkem, že žádný ze sedmi obžalovaných, z nichž čtyři přiznali… účast na závažném porušení zákona, nebyl odsouzen k (nepodmíněnému) odnětí svobody," citovala agentura AP z prohlášení ambasády.

Tento incident na roky zkomplikoval vztahy mezi Washingtonem a Bělehradem. Americká strana trvala na potrestání viníků, ale nikdo za žhářství a způsobení požáru na velvyslanectví dosud nebyl pravomocně potrestán.

V této kauze rovněž probíhá řízení proti pěti policistům, jimž se klade za vinu selhání při zajišťování bezpečnosti ambasády během demonstrace. Prokuratura již v květnu pětici obžalovala z trestného činu vážného obecného ohrožení a zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud ale zatím nerozhodl, zda tuto obžalobu přijme.

 

Právě se děje

Další zprávy