Za 20 let bude bez vody každé čtvrté dítě na světě, varuje UNICEF

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 3. 2017 13:38
Každý den zemře na světě přes 800 dětí mladších pěti let na onemocnění způsobená nedostatkem čisté vody a špatnou hygienou. Nedostatečný přístup k čisté vodě trápí 36 zemí. V důsledku klimatických změn se situace bude zhoršovat. Na Světový den vody vydala organizace UNICEF alarmující zprávu, podle které budou vážné zdravotní problémy kvůli nedostatku čisté vody hrozit každému čtvrtému dítěti na světě.
Indie. Ilustrační foto.
Indie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - "Každý den brzy ráno se musím vydat na dlouhou cestu pro vodu. Někdy se bojím, protože to je vážně daleko. Znamená to, že ráno vařit nemůžeme, jídlo máme až večer," vysvětluje malá dívka z Jižního Súdánu v reportáži zveřejněné britským The Independent.

Dalo by se ale říci, že má vlastně štěstí. Přístup k čisté vodě má jen 41 procent dětí v zemi.

Ke Světovému dni vody, který připadá na 22. března, vydal Dětský fond při OSN (UNICEF) alarmující zprávu. Do roku 2040 bude vlivem klimatických změn trpět nedostatkem vody na této planetě každé čtvrté dítě.

Pro miliony dětí to neznamená jen žízeň nebo nemožnost se umýt, ale i riziko zpomaleného vývoje, případně rovnou smrt.

Denně umírá na 800 dětí

Už dnes zemře každý den více než 800 dětí mladších pěti let na průjmová onemocnění způsobená nedostatkem čisté vody a špatnými hygienickými podmínkami. Špatný přístup k čisté vodě trápí už 36 zemí po celém světě.

Na vině je podle britského serveru i působení klimatických změn. Jezera a řeky vysychají, mizí i podzemní vodní zdroje. Tání ledu, zvyšující se hladiny oceánů a časté záplavy navíc zhoršují kvalitu vody, která je ještě dostupná.

Části Afriky a prakticky celý Blízký východ již nyní sužuje sucho. V Etiopii může být letos bez pitné vody až devět milionů lidí. V Jižním Súdánu, Somálsku, Jemenu a Nigérii hrozí smrt kvůli nedostatku vody 1,4 milionu dětí.

Krizi čelí také Írán. Ze studie britské nevládní organizace Small Media, na kterou upozornil The Guardian, vyplývá, že enviromentální hrozba je v této islámské zemi větší, než jsou rizika terorismu. V několika nadcházejících desetiletích by se části Íránu mohly proměnit v neobyvatelnou poušť - pokud se následky klimatických změn nepodaří zmírnit.

Rostoucí počet obyvatel ale poptávku po vodě dále zvyšuje. Do roku 2050 se tímto tempem sníží množství vody pro každého člověka na světě o 50 procent. Pro miliony lidí to bude zřejmě znamenat smrt.

"Voda je elementární. Bez ní nemůže nic růst. A bez zdravotně nezávadné vody nemohou děti přežít," napsal ředitel UNICEF Anthony Lake na úvod nové zprávy.

Podle ní však existuje naděje, protože dopady globálního oteplování na stav vody ve světě nejsou nevyhnutelné.

UNICEF také apeluje na vlády postižených států, aby vodní zdroje zpřístupnily v první řadě těm nejvíce zranitelným. Mezi ně se řadí lidé žijící ve venkovských oblastech. UNICEF vlády proto žádá, aby spolupracovaly s venkovskými komunitami, pomáhaly zabránit kontaminaci vody a zvýšily kapacity vodních nádrží.

"Chceme snížit počty mrtvých dětí, to je náš cíl. Ale nemůžeme ho dosáhnout bez řešení ekologických hrozeb, jimž děti čelí, stojí ve zprávě UNICEF.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy