Z vražedných polí před soud: první na řadě je Duch

Roman Gazdík
17. 2. 2009 17:50
V Kambodži začínají 30 let po jeho pádu soudit exponenty režimu Rudých Khmérů
Kosti obětí Rudých Khmérů, provincie Battambang
Kosti obětí Rudých Khmérů, provincie Battambang | Foto: Roman Gazdík

Phnom Penh - Dnes tento nelichotivý titul patří Severní Koreji, nejuzavřenějším státem dvacátého století byla ale patrně Kambodža konce sedmdesátých let.

Režim maoismem odkojených Rudých Khmérů měl v úmyslu zemi vymanit z veškerých "škodlivých" zahraničních vlivů a učinit z Demokratické Kampučie, jak byl stát pojmenován, naprosto soběstačnou agrární republiku.

Zbavil se proto příslušníků předchozí pro-americké vlády, etnických menšin i inteligence, zrušil města, peníze a obchod a zruinoval ekonomiku. Za tři a půl roku zemřely v jeho "vražedných polích" dva miliony lidí. Režim byl tak radikální, že si vysloužil kritiku i od svých čínských učitelů, kteří ho jinak na mezinárodním poli chránili.

Teprve nyní se dostávají jeho protagonisté před soud. Za zdržení může studená válka, regionální řevnivost mezi Thajskem, Čínou a Vietnamem i zkorumpovanost a neochota kambodžských úřadů.

Třicet let čekání

Tři desetiletí po pádu režimu Rudých Khmérů stanul v úterý před tribunálem, který má soudit jeho zločiny, šestašedesátiletý Kaing Guek Eav přezdívaný Duch.

Jako bývalý šéf věznice Tuol Sleng alias S-21, hlavní mučírny Rudých Khmérů, čelí obviněním ze zločinů proti lidskosti včetně vraždy, mučení, a znásilnění.

"Bude to opravdu velký den pro kambodžský lid, protože spravedlnost, na kterou čekali 30 let, začíná být blíže a blíže," citoval list International Herald Tribune mluvčího soudu Reacha Sambatha.

Ani teď se však zřejmě neodehrává vše podle pravidel. Týden před zahájením prvního procesu kritizovali tribunál, který je společným dílem OSN a kambodžské vlády, dvě lidskoprávní organizace.

Duch a ti další

Rudí Khmérové:

1969 - Spojené státy začínají s masivním bombardováním Kambodže. K moci se o rok později dostává generál Lon Nol a občanská válka nabývá na intenzitě. Statisíce civilních obětí vládních náletů zvyšují podporu Rudých Khmérů (RK) mezi venkovany.
15. 4. 1975 - RK dobývají Phnom Penh a vyklízejí toto více než milionové město i všechna ostatní. Snaha o nastolení agrární utopie začíná
7. 1. 1979 - Vietnamská armáda po krátké invazi dobývá Phnom Penh, RK se stahují k thajským hranicím.
1989 až 1990 - Vietnam stahuje své jednotky z Kambodže, RK stále ovládají oblastí v okolí thajských hranic
1998 - Za podivných okolností umírá Pol Pot, o rok později se vzdávají poslední vojáci RK

Human Rights Watch (HRW) a Open Society Justice Initiative se nelíbí, že soud neprošetřil obvinění z korupce a zasahování vlády do jeho práce. Problém vidí i v tom, že je - v rozporu s přáním zahraničního žalobce Roberta Petita - souzeno pouze pět nejvyšších představitelů režimu Rudých Khmérů.

"Tribunál nemůže přinést spravedlnost milionům obětí Rudých Khmérů, pokud soudí pouze několik nejznámějších jedinců, zatímco spousta bývalých důstojníků Rudých Khmérů zůstává na svobodě," citoval list Phnom Penh Post Saru Colmovou z HRW.

Vláda toho navíc neučinila mnoho, aby tribunál mezi lidmi zpopularizovala. Podle nedávného průzkumu má 85 procent obyvatel ohledně něj "malé nebo žádné" informace.

Před tribunálem nyní stojí vedle Ducha také bývalý muž číslo dvě mezi Rudými Khméry Nuon Chea (82 let), bývalý prezident Demokratické Kampučie a pátý muž režimu Khieu Samphan (77), bývalý ministr zahraničí a třetí muž režimu Ieng Sary (83) a jeho žena a bývalá ministryně sociálních věcí Ieng Tirith (76).

Data začátků jejich procesů zatím nebyla určena.

 

Právě se děje

Další zprávy