Z Virgínie v USA odstartovala zkušební raketa Antares

ČTK ČTK
21. 4. 2013 23:47
Raketa soukromé společnosti Orbital Sciences má vynášet do vesmíru loď Cygnus
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Z kosmodromu v americké Virgínii úspěšně odstartovala zkušební raketa Antares, která by v budoucnu mohla zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Raketa soukromé společnosti Orbital Sciences má vynášet do vesmíru loď Cygnus, jejíž první let je plánován na léto v rámci druhého startu této rakety.

Cygnus by tak měl přímo konkurovat lodi Dragon soukromé společnosti SpaceX, která k ISS již úspěšně létá.

Start se uskutečnil po dvou odkladech ve 23:00 SELČ z nového komerčního kosmodromu ve státě Virginia, který je umístěn na ostrově Wallops u východního pobřeží USA, kde má své zařízení také americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy