Z Turecka deportovali tři Brity. Chtěli se připojit k IS

ČTK ČTK
15. 3. 2015 18:20
Odhady hovoří až o sedmi stovkách britských občanů, které se pokouší zapojit se do bojů islámských extrémistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Tři mladí Britové v neděli dorazili do Londýna, kam byli deportováni z Turecka pro podezření z pokusu připojit se k bojovníkům Islámského státu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na turecké diplomaty. Mladíci ve věku 17 až 19 let byli zadrženi v Istanbulu na popud britských úřadů. Z Turecka prý měli namířeno do Sýrie.

Po příletu do Londýna byli obviněni z přípravy teroristických útoků. Británii opustili před několika dny, podle podezření policie se chtěli v Sýrii připojit k islámským extremistům. Jejich jména policie neoznámila.

Trojice je zatím poslední z rostoucího počtu Britů, kteří se snaží proniknout do oblastí ovládaných radikály z IS. V únoru s tímto cílem ze Spojeného království do Turecka vyrazila trojice britských dívek, kterým se zřejmě jejich pokus zdařil.
Podle britského poslance Keitha Vaze dnešní případ tří britských teenagerů dokazuje, že do válečných zón v Sýrii se snaží proniknout mnohem větší počet mladých Britů, než se dosud soudilo.

Podle odhadu britské policie se o proniknutí k extremistům pokusilo dosud zhruba 700 občanů Británie. V Londýně panují obavy, že po návratu do Británie se zapojí do přípravy teroristických útoků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy