Z rodičů se stali nepřátelé. Anu kvůli homosexualitě zavřeli na pět let do psychiatrické léčebny

Simone Radačičová Simone Radačičová
11. 3. 2016 19:00
Festival dokumentárních filmů Jeden svět nabízí velmi intimní zpověď mladé Chorvatky Any. Tu její rodiče kvůli homosexuální orientaci nechali na dlouhých pět let zavřít do psychiatrické léčebny. Ana se nadále potýká se svými vzpomínkami a neustále se vrací do minulosti. "Byla jsem zdravé dítě. Teď ale potřebuji terapii," svěřuje se v dokumentu režiséra Hrvoje Mabiće Nemocná. "Někdy si přeji, abych tu už nebyla. Jen ležím a představuji si, že jsem mrtvá."
Psychiatrická léčebna, ilustrační foto.
Psychiatrická léčebna, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Už od dětství jsem věděla, kdo jsem," začíná svoji hodinu a půl trvající zpověď Chorvatka Ana. "Nevěděla jsem ale, jak by na to reagovala matka, a proto jsem mlčela," vysvětluje v dokumentu, který má na programu letošní ročník festivalu Jeden svět.

To vše se změnilo, když bylo Aně 16 let.

Tehdy se odhodlala rodičům říct pravdu. "Řekla jsem jim, že jsem se zamilovala do Natji. To je ale šokovalo."

Jeden svět 2016

Jeden svět 2016

Přehlídka dokumentů Jeden svět se z Prahy přesunula do dalších 32 měst v Česku a do Bruselu.

Představuje 123 filmů z 62 zemí.

Podrobný program v regionech NAJDETE ZDE.

Aktuálně.cz vytvořilo k festivalu speciál.

Rodiče začali Anu nenávidět. "Matka se na mě dívala s nenávistí v očích," vzpomíná dívka s tím, že ještě nikdy neviděla, aby matka pociťovala takovou nenávist ke svému dítěti.

Rodiče se začali vyhýbat společnosti i svým přátelům. Obviňovali Anu, že jim dělá ostudu. I proto přišli se lží – okolí namluvili, že Ana je drogově závislá.

To pro ně nebyla taková ostuda jako veřejně přiznat, že je lesba.

"Napravování" v léčebně

U toho ale rodiče nezůstali. Brzy našli způsob, jak Anu "vyléčit".

Našli lékařku Mirjanu Vulinovou, která tehdy vedla psychiatrickou léčebnu.

Tam se Ana dostala pod obrovský tlak - Vulinová se ji snažila "napravit". Po nějaké době se Aně podařilo přesvědčit lékařku, že se "změnila".

Po návratu domů pak rodiče přemlouvala, aby ji nechali žít svůj život. "Jak jste mi to mohli udělat? Přijměte mě takovou, jaká jsem. Přestaňte mě mučit," prosila tehdy Ana.

Rodiče ale zůstali neoblomní – Ana se musela vrátit do léčebny. "Tehdy se z nich stali moji nepřátelé. Už jsem jim nevěřila. Nevěděla jsem, co udělají," vypráví v dokumentu Nemocná třesoucím se hlasem.

Život v ústraní a strachu

Zavřená v nevlídném prostředí mezi bílými zdmi a obklopena nepřátelským personálem strávila Ana celkem pět let.

S dlouhodobým pobytem v léčebně se mladá dívka dosud vyrovnává jen těžko. Ve snímku režiséra Hrvoje Mabiće popisuje, jak se straní lidí. Že má dodnes strach.

Nedokáže se oprostit od své minulosti, do které se neustále vrací.

"Byla jsem zdravé dítě. Teď ale potřebuji terapii," svěřuje se v dokumentu, kde se prolínají obrázky z léčebny a přírody. "Někdy si přeji, abych tu už nebyla. Jen ležím a představuji si, že jsem mrtvá."

Sick (Nemocná). Hrvoje Mabic. I v Evropě 21. století se odehrávají příběhy, na které jsme zvyklí už jen z obskurní hororové fikce. Když se šestnáctiletá Chorvatka Ana svěří rodičům s tím, že má přítelkyni, nechají ji umístit do psychiatrické léčebny, kde je nucena podrobit se "léčbě drogové závislosti". Tak zní oficiální diagnóza, kterou lékařka Mirjana Vulinová stanovila, aby mohla dívku celých pět let intenzivně "léčit" z homosexuality. Film podle Anina vyprávění rekonstruuje absurdní terapii, která měla podle doktorky i rodičů být "pro její vlastní dobro". Jak se na Aně psychiatrická léčebna podepíše? A dokáže někdy svým rodičům odpustit?

 

Právě se děje

před 34 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy