Rusové oplakávají smrt Alexandrovců. Putin nařídil vyšetření letecké tragédie, televize ruší komedie

Fotky: Alexandrovci přežili rozpad SSSR, v Praze byli poprvé v 1937. Zpívali s nimi Gott i Bílá.
Soubor založil ruský hudební skladatel, mimo jiné autor sovětské i současné ruské státní hymny, Alexandr Vasiljevič Alexandrov, mladý profesor hudby na Moskevské konzervatoři, který se věnoval vojenské hudbě a národním písním.
Zpočátku vystupovali v Moskvě, ale postupně začali vyjíždět i do okolí. S rostoucím úspěchem se soubor začal rozrůstat a v 30. letech měl již 300 členů.
V současnosti má Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova podle TASS 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.
V dobách Sovětského svazu byli Alexandrovci hýčkaným artiklem, ale po rozpadu Sovětského svazu prošli bouřlivým obdobím. Ministerstvo obrany chtělo v rámci úsporných opatření soubor sloučit s orchestrem ministerstva obrany. Soubor v čele se svým vedením to ale odmítl s tím, že umění Alexandrovců nelze sloučit s jinými armádními repertoáry.
Foto: Jakub Plíhal
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2016 13:19
V Černém moři poblíž letoviska Soči se zřítilo ruské armádní letadlo Tu-154. Na palubě bylo včetně posádky 92 cestujících, mezi nimi i takřka všichni členové pěveckého sboru Alexandrovci. Pád stroje nikdo nepřežil. Letoun mířil z Moskvy do Sýrie, v Soči měl plánované mezipřistání kvůli dotankování paliva. Na palubě cestoval i generál Valerij Chalilov, který se v květnu stal šéfem známého souboru. Členové Alexandrovova armádního pěveckého souboru měli vystoupit v Halabu (Allepu), největším syrském městě nedávno dobytém syrskou armádou.

Soči/Moskva - Ruský armádní letoun mířící do Sýrie se zřítil do Černého moře nedaleko letoviska Soči. Oznámily to agentury TASS a Interfax. Na palubě bylo 84 cestujících a osm členů posádky.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že pád letadla nikdo nepřežil.

V letadle byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova armádního souboru písní a tanců s výjimkou tří sólistů. Na palubě cestoval i generál Valerij Chalilov, který se v květnu stal šéfem známého souboru.

Záchranáři po prvních informacích, že stroj zmizel z radarů, našli v Černém moři šest kilometrů od břehu ropnou skvrnu, trosky a podvozek zříceného letadla Tu-154. Nalezly i osobní věci cestujících a lidské ostatky. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil na pondělí státní smutek 

Pravděpodobně technická závada

Podle nejmenovaného zdroje ze záchranných služeb "lidé, nacházející se na palubě Tu-154, prakticky neměli šanci přežít". Letoun podle něj nestačil nabrat výšku a zřítil se u pobřeží Soči.

"Bohužel, během více než hodinového pátrání se nepodařilo najít žádný záchranný vor. Trosky letounu při tom byly roztroušeny ve vzdálenosti 1,5 až osmi kilometrů od pobřeží," řekl.

Experti se podle nejmenovaného zdroje agentury Interfax přiklánějí k verzi, že letoun havaroval v důsledku technické poruchy, která se projevila v okamžiku, kdy se letoun snažil nabrat výšku. Chyba zkušených pilotů je podle zdroje málo pravděpodobná a počasí bylo příznivé.

Záchranáři na místě tragédie.
Záchranáři na místě tragédie. | Foto: Reuters

Dříve se hovořilo i o možnosti srážky s ptáky či načerpání nekvalitního paliva při mezipřistání v Soči. Hypotéza teroristického útoku je podle Interfaxu téměř vyloučena.

V oficiální zprávě ministerstva obrany se uvádí, že zpěváci mířili na ruskou leteckou základnu Hmímím v provincii Latákíja. O Halabu se ale v soustrastném telegramu zaslaném do Kremlu zmínil i syrský prezident Bašár Asad. Alexandrovci se podle něj měli "s obyvateli Halabu podělit o radost" z vítězného dobytí města.

Alexandrovci měli v květnu v rámci svého turné koncertovat i v Česku. Před rokem účinkovali například v Pardubicích. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček napsal, že prezident Zeman "přijal zprávu o nehodě s hlubokým pohnutím." Lítost vyjádřila i zpěvačka Helena Vondráčková, která s Alexandrovovým armádním souborem písní a tanců několik let vystupuje.

Rodinám a lidem, kteří měli Alexandrovce rádi, vyjádřil soustrast předseda KSČM Vojtěch Filip. "Rozdávali dlouhá léta radost při svých koncertech. Alexandrovci, soubor, který nemá obdoby, dnes zažívá chvíle smutku," uvedl.

Daniel Herman vyslovil soustrast s oběťmi na twitteru. "Je to tragédie. Poselství o pokoji lidem dobré vůle bychom ale přeslechnout neměli," uvedl. Zpráva o pádu letadla s Alexandrovci hluboce zasáhla zpěváka Karla Gotta, sdělila zpěvákova mluvčí Aneta Stolzová. "Vzpomínku na společná vystoupení by si rád uchoval ve své mysli," dodala.

Cestující mířili na novoroční vystoupení vojákům

Podle ruských letových dispečerů vládly v oblasti Soči příznivé povětrnostní podmínky. Žádný civilní spoj z mezinárodního letiště Adler nebyl zrušen.

K sídlu Alexandrovců lidé přinášejí květiny. Ruské televize vyřadily zábavné pořady ze svého vysílání. Soubor měl podle TASS v současnosti 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.

Mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov oznámil, že letoun převážel cestující mířící na novoroční vystoupení ruským vojákům v Sýrii. Rusko je v této blízkovýchodní zemi klíčovým spojencem prezidenta Bašára Asada. Ten vzkázal, že z katastrofy je "extrémně smutný."

Některé trosky trupu Tu-154 se podle ministerstva obrany nalézají v hloubce 50 až 70 metrů asi 1,5 kilometru od černomořského pobřeží u města Soči. Nejmenovaný zdroj agentuře Interfax řekl, že posádka letu nevyslala žádný nouzový signál.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že prezident Vladimir Putin je o nových okolnostech pádu stroje informován. Putin současně slíbil pomoc pozůstalým a zevrubné vyšetření příčin katastrofy. Při nehodě zemřel například náčelník kulturního odboru ministerstva Anton Gubanov či šéfka dobročinné nadace Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinková, známá veřejnosti pod přezdívkou Doktorka Liza.

Putin nařídil zřídit vyšetřovací komisi

Putin zároveň nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy. Ruský prezident již kondoloval pozůstalým. "Šéf státu vyjádřil nejhlubší soustrast příbuzným a blízkým obětí leteckého neštěstí," uvedl Kreml.

"Uskuteční se pečlivé vyšetřování příčin katastrofy a uděláme vše, abychom poskytli podporu rodinám obětí," řekl Putin novinářům.

Letadlo mělo na letišti u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva. Mířilo z Moskvy za ruskými vojáky na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja. Na místě se podle agentury TASS také našly doklady některých novinářů, kteří doprovázeli Alexandrovce na cestě za ruskými vojáky v Sýrii. Žurnalistů na palubě bylo dosavadních zpráv devět. Stroj zmizel z radarů 20 minut po startu.

Média se pozastavují nad tím, že letoun se poprvé dostal do vzduchu před více než 33 lety. Ministerstvo obrany se hájí, že rok výroby 1983 a 6689 nalétaných hodin ještě neznamenají, že letoun nebyl schopen provozu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy