Brusel razí nulovou toleranci nepokojů kvůli tureckému referendu. Policie obvinila dva násilníky

ČTK ČTK
31. 3. 2017 21:15
Po čtvrtečních střetech mezi příznivci a odpůrci tureckého prezidenta před tureckou ambasádou v Bruselu obvinily belgické úřady dva muže. Na mabasádě probíhalo hlasování o tureckém ústavním referendu. Při střetu bylo zraněno šest lidí, jedna žena utrpěla bodné rány a společně s další osobou skončila v nemocnici.
Sanitka odváží 60letou ženu pobodanou při incidentu.
Sanitka odváží 60letou ženu pobodanou při incidentu. | Foto: Reuters

Brusel - Belgické úřady obvinily dva muže z napadení s následky zranění, kterých se dopustili při čtvrtečních střetech mezi příznivci a odpůrci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana před tureckým velvyslanectvím v Bruselu. Turečtí emigranti tam mohou hlasovat v rámci tureckého ústavního referenda o posílení Erdoganových pravomocí.

Při potyčce, při níž někdo použil i nůž a teleskopický obušek, utrpělo zranění šest lidí, z toho pět jich bylo zatčeno. Dvě osoby, včetně pobodané 60leté ženy, byly kvůli zranění hospitalizovány. Obvinění jsou vyšetřováni na svobodě, uvedla agentura AFP.

Belgická policie po incidentu posílila vnější ostrahu ambasády. Belgický premiér Charles Michel násilnosti ve čtvrtek odsoudil a jménem vlády přislíbil "nulovou toleranci vůči výstřelkům souvisejícím s tureckým referendem".

Kurdská agentura Firat News uvedla, že útok spáchali příznivci Erdoganovy strany AKP, jejíž vláda tvrdě postupuje proti zakázané Straně kurdských pracujících (PKK). Ta vede od roku 1984 ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

V Turecku se referendum, které má výrazně posílit pravomoci hlavy státu, uskuteční 16. dubna. Podle kritiků by ale změny učinily z Erdogana prakticky neomezeného vládce. Turečtí občané žijící v Belgii mohli začít své hlasy odevzdávat 27. března. Volit mohou do 9. dubna, podobně jako zástupci tureckých menšin jinde v cizině.

Ankara se v souvislosti s referendem dostala v uplynulých týdnech do konfliktu s několika evropskými zeměmi. Nizozemsko a Německo Ankara obvinila z nacistických praktik kvůli tomu, že v těchto zemích bylo zakázáno několik agitačních vystoupení tureckých politiků.

Nejde ani o první incident mezi Turky a Kurdy v Bruselu. Potyčky provázely zejména loni v listopadu demonstraci několika tisíc přívrženců kurdské věci v belgické metropoli.

 

Právě se děje

Další zprávy