Palivo z potopeného íránského tankeru pokrylo v moři přes sto kilometrů čtverečních

ČTK ČTK
15. 1. 2018 20:12
Íránský ropný tanker Sanchi po srážce s čínskou nákladnou lodí asi 300 kilometrů východně od Šanghaje týden hořel. V neděli se potopil.
Hořící tanker ve Východočínském moři.
Hořící tanker ve Východočínském moři. | Foto: Reuters

Peking/Teherán - Z íránského tankeru, který se v neděli potopil ve Východočínském moři, uniklo těžké palivo, jež plavidlo pohánělo, informovaly agentury AP a AFP. Skvrna pokryla podle zprávy japonské pobřežní stráže z pondělního rána 143 kilometrů čtverečních mořské hladiny. Odborníci se obávají, že závažnější ekologické škody může způsobit přepravovaný ropný kondenzát.

Íránský ropný tanker Sanchi po srážce s čínskou nákladnou lodí asi 300 kilometrů východně od Šanghaje týden hořel. Posádku lodi tvořilo 32 mužů - 30 Íránců a dva Bangladéšané. Nikdo z nich nepřežil, záchranáři nalezli pouze těla tří z nich. Čínské plavidlo CF Crystal neutrpělo takové škody a celá jeho 21členná čínská posádka byla zachráněna. Příčina kolize se vyšetřuje.

Záchranná operace byla odvolána a po uhašení plamenů na mořské hladině byla zahájena likvidace ropné skvrny, oznámila čínská státní televize CCTV. Dvě lodě na ropnou skvrnu stříkají chemické látky, které mají vrstvu paliva rozpustit.

Tanker převážel z Íránu do Jižní Koreje 136 000 tun ropného kondenzátu. Ten může vytvořit toxický "mrak" pod hladinou, který z mořského povrchu lidské oko nezaznamená. Kondenzát je toxičtější než ropa, má nižší hustotu a je podstatně výbušnější.

Není jasné, kolik kondenzátu a paliva za týden shořelo. Richard Steiner, odborník na ropné havárie, má za to, že v moři skončila většina paliva i kondenzátu. Poukazuje na špatný stav lodi a exploze - nádrže podle něj byly patrně poškozené. Steiner také připomíná, že dosud do moře nejvíc uniklo 1000 tun kondenzátu. Co se týče uniklého paliva, odhaduje se, že tanker měl v době kolize tisícitunovou zásobu.

K explozi a potopení tankeru došlo podle organizace Greenpeace v "důležité zóně tření ryb". Greenpeace v prohlášení dále uvádí, že oblast v tuto část roku slouží jako zimoviště některých druhů ryb a migrují přes ní velryby.

Možnost, že se loď potopila dříve, než všechen kondenzát shořel, je "tou nejhorší variantou", řekl deníku Global Times ekologický aktivista Ma Ťün. Kondenzát "představuje pro podmořskou faunu jed", varoval. Upozornil také na to, že havárii nevyhodnotil žádný vědec, a tak vlády i vlastníci lodi budou moci tvrdit, že škody jsou omezené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy