Islámský stát za sebou nechává spoušť. Osvobozené Ramádí je ze čtyř pětin zničeno

Zahraničí Zahraničí
7. 1. 2016 9:28
Irácká armáda čistí ulice osvobozeného Ramádí od nášlapných min, poražení džihádisté za sebou nechávají spoušť. Pobyt ozbrojenců z Islámského státu a nálety koalice ustála podle odhadu úřadů pouze pětina z kdysi téměř půlmilionové metropole provincie Anbár, zbytek je zničen. Celková rekonstrukce vyjde odhadem na 10 miliard dolarů, uvedl server The Wall Street Journal. Město bylo oficiálně osvobozeno už na začátku minulého týdne. Podle zprávy OSN z konce loňského roku se iráckým bezpečnostním složkám podařilo od islamistů převzít kontrolu nad téměř dvěma desítkami měst.
Snímek z iráckého Ramádí.
Snímek z iráckého Ramádí. | Foto: Reuters

Ramádí - Od momentu, kdy se irácké armádě podařilo dobýt zpět z rukou islamistů město Ramádí, už uplynul více než týden. Z ulic se vojákům zatím ještě ani nepodařilo vyhnat všechny džihádisty, už teď je ale jasné, jak velkou spoušť za sebou při odchodu zanechávají.

Pobyt ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS) a nálety koalice ustála podle odhadu úřadů pouze pětina z kdysi téměř půlmilionové metropole provincie Anbár, zbytek je zničen. Celková rekonstrukce vyjde odhadem na 10 miliard dolarů, napsal server The Wall Street Journal.

Foto: Reuters

Rekonstrukce může zabrat roky

Vrátit městu tvář sice může zabrat roky, je ale pravděpodobné, že se irácká vláda - tvořená zejména šíity - bude snažit právě Ramádí obnovit co nejrychleji a z města obývaného převážně sunnity učinit precedens.

"Všichni víme, že stabilita v Anbáru znamená stabilitu v Iráku,“ uvedl mluvčí provinční rady Eída Amaše. "Anbár je tváří Iráku."

V rozpočtu, který kabinet v Iráku schválil koncem loňského roku, se nicméně objevil schodek přes 20 miliard dolarů. Dokument přitom počítal s lepšími vyhlídkami týkajícími se produkce a prodeje ropy, připomíná server.

Foto: Reuters

Vojáci čistí ulice od min

Město bylo sice oficiálně osvobozeno už na začátku minulého týdne, na začátku tohoto ale vojáci ještě stále pátrali po ukrytých radikálech a čistili ulice od nášlapných min. Islamisté nejen podminovávají ulice, ale umisťují také nástrahy ve vybraných budovách.

"Nezapomínejte, že politikou Islámského státu je před odchodem z jakékoli oblasti všechno zničit," uvedl guvernér provincie Anbár Sohajb al-Rawí. "Ničí mosty, nemocnice, dokonce i vodní díla. A to jen kvůli sabotáži. Pro nic jiného."

Foto: Reuters

Lidé jako živé štíty

Jeden z armádních důstojníků minulý týden řekl agentuře Reuters, že vojáci pomocí tlampačů vyzývali občany Ramádí, aby přišli vstříc postupujícím jednotkám. Následně pak přivolali spojence, aby spustili vzdušné údery na čtvrti, ve kterých se ještě ukrývali radikálové. Podle armády se islamisté neštítí používat místní obyvatele jako živé štíty. Nálety ale údajně necílily na čtvrti, ve kterých se mohli stále ukrývat civilisté.

"Islámský stát, to nejsou muslimové. Jsou to zvířata," cituje agentura jednoho z obyvatel Ramádí, který byl zachráněn. Další z místních lidí agentuře vyprávěl, že islamisté zabili sedm lidí, kteří je odmítli následovat do jiné městské čtvrti.

Foto: Reuters

Podobný osud měla i další města

Podobně jako Ramádí byly skoro srovnány se zemí například Sindžár nebo Tikrít, které se armádě rovněž podařilo osvobodit.

Podle zprávy OSN z konce loňského roku se iráckým bezpečnostním složkám podařilo od islamistů převzít kontrolu nad téměř dvěma desítkami měst.

Samotné Ramádí leží v úrodném údolí řeky Eufrat západně od Bagdádu a je největším městem, které se armádě dosud podařilo získat zpět. Jeho osvobození Bagdád považuje za zlomový okamžik. Město bylo v područí IS od loňského května.

Foto: Reuters

Města ničí i údery ze vzduchu

Města ale netrpí pouze destrukcí z rukou islamistů, svou daň si vybírají i nálety ze vzduchu. Při zářijovém útoku amerických letounů byl v Ramádí například zničen fotbalový stadion. Islamisté na něm údajně ukrývali zbraně.

Podle mluvčího Američany vedené koalice Steve Warrena se takové destrukci v konfliktu nedá zabránit. "Koneckonců je to válka. Věci jsou ničeny," uvedl. Znovuvybudování zničených oblastí podle něj ale bylo pro koalici od začátku "součástí rovnice", cituje ho server.

Do stabilizačního fondu OSN, USA a některé další státy podle informací z přelomu roku přispěly několika desítkami miliard dolarů. Přes osm miliard dolarů loni slíbila i americká Agentura pro mezinárodní rozvoj, připomněl Wall Street Journal.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy