Z Kurdistánu kvůli sporům s centrální vládou uprchlo 180 tisíc civilistů

ČTK ČTK
2. 11. 2017 16:25
Kvůli konfliktu mezi iráckou centrální vládou a autonomním Kurdistánem odešlo z domovů na 180 000 civilistů. Podle humanitárních organizací jsou to většinou Kurdové. Konflikt vyvolalo zářijové referendum, které vypsala kurdská vláda a v němž se většina hlasujících vyslovila pro nezávislý Kurdistán. Bagdád pak poslal na sporná území armádu. V polovině října armáda vytlačila oddíly kurských pešmergů z ropných oblastí u Kirkúku, postupně obsazuje pohraniční posty na severu Iráku. Je mezi nimi 79 000 osob z města Kirkúk," oznámil ve svém prohlášení úřad koordinátora OSN pro Irák. Další velký exodus byl koncem října z města Túz Chúrmátú, obývaného Kurdy, Araby i Turkmeny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Týdenní nepokoje v Etiopii mají už 166 obětí

Na 166 mrtvých vystoupala bilance už týden trvajících nepokojů, které vypukly v etiopském regionu Oromija po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž policie hlídkuje v celé oblasti a zatčeno bylo na 2200 lidí.

Nepokoje zachvátily venkovské části Oromije i její středisko a zároveň hlavní město Etiopie Addis Abebu. Podle AP v hlavním městě zemřelo deset lidí, z toho osm civilistů, mezi oběťmi z venkova je 145 civilistů a 11 policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy