Ze "špinavců" vyrostli "zlatí hoši". Elitní irácká divize si napravuje jméno v boji s džihádisty

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
2. 8. 2016 6:58
Říká se jim "Zlatá divize" a stojí v první linii většiny velkých bitev Bagdádu proti islamistům. Muži z irácké první brigády pro zvláštní operace představují jeden z mála úspěšných bodů amerického tréninkového programu, kterým si prošli po svržení režimu Saddáma Husajna. Iráčané ale tyto vojáky z elitního útvaru ještě před několika lety nesnášeli, považovali je za prodlouženou ruku premiéra. Dnes je Američané označují za "nejspolehlivějšího partnera" na irácké půdě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Ještě před několika lety je Iráčané nesnášeli. Říkali jim "špinavá divize". Dívali se na ně s podezřením, protože je cvičil Západ a zodpovídali se pouze premiérovi.

Tvrdilo se o nich, že vraždí bez rozmyslu a provozují tajné věznice. Jejich útvaru dokonce hrozilo rozpuštění.

Nyní si muži z irácké první brigády pro zvláštní operace - jinak známé jako "Zlatá divize" - napravují reputaci v boji proti džihádistům z teroristické organizace Islámský stát (IS). Stojí v první linii většiny velkých bitev Bagdádu proti islamistům. Bojovali o největší iráckou ropnou rafinerii, vedli útok na osvobození Ramádí či za podpory koalice ze vzduchu prorazili linii islamistů ve Fallúdži.

Američané je označují za "nejspolehlivějšího partnera" na irácké půdě, zatímco armáda jako celek se potýká s potížemi a skandály.

Jako tažní psi...

Server The Washington Post (WP) označil elitní protiteroristický útvar o síle 10 000 mužů za "malý jasný bod v jinak nevýrazném odkazu amerických snah o obnovu irácké armády v období 13 let od invaze".

"Jsou jako tažní psi," popsal irácké specialisty americký generálporučík Mick Bednarek, který dva roky vedl výcvik iráckých jednotek poté, co už většina Američanů v roce 2011 ze země odešla.

Tito vojáci jsou podle něj v tuto chvíli tou "nejprofesionálnější a technicky nejschopnější silou", kterou má Bagdád k dispozici.

Jejich typickým poznávacím znamením jsou černé vozy značky Humwee.
Jejich typickým poznávacím znamením jsou černé vozy značky Humwee. | Foto: Reuters

Útvar byl do současné podoby zformován po roce 2003, kdy USA vtrhly do Iráku svrhnout režim Saddáma Husajna. Dodnes zůstává trochu odtržen od zbytku bezpečnostních sil. Už zpočátku měl fungovat jako spolehlivá spojka Washingtonu v době sílících nepokojů v zemi, předlohou mu koneckonců byly americké speciální jednotky. S americkou výzbrojí jsou od západních vojáků na dálku těžko rozpoznatelní.

Typickým poznávacím znamením jsou černé vozy značky Humvee. V jejich řadách najdete sunnity, šíity i Kurdy.

"Jejich transformace za poslední dva roky je ohromující," řekl WP penzionovaný americký poradce pro irácké protiteroristické jednotky David M. Witty. "Od možnosti, že budou rozpuštěni, došli až k bodu, kdy jsou miláčky Iráku," vysvětluje.

Respekt místo strachu

"Nenáviděli nás," vzpomíná na dobu před několika lety plukovník Arkan Fadhil. Byl prvním Iráčanem, který úspěšně absolvoval U. S. Army Ranger School. "Neplatila pro nás žádná omezení ohledně jakéhokoliv cíle. Nyní lidé cítí mnohem více respektu, než aby měli strach."

Iráčané zprvu namítali, že jednotky slouží jako soukromá armáda premiéra Núrího Málikího, který je používá k odstraňování svých oponentů. Boje proti IS to ale změnily. Málikí z úřadu odešel v září 2014, armádu poškodila řada skandálů a "zlatí hoši" pokračovali v tažení proti IS.

Útvar byl ale podle Fadhila původně vytrénován pro menší, náročné mise o malém počtu lidí. Nyní však vede nefalšovanou dlouhotrvající pozemní válku. "Nikdy jsme nedělali operace takového rozsahu, o třech až čtyřech praporech," doplnil.

Největší tlak prý cítili v době, kdy boje proti IS teprve nabývaly na síle. Zásadní pro ně bylo Ramádí. I dnes je ale vypětí mnohdy nesnesitelné, divizi čeká řada bitev v provincii Anbár a spuštěny už byly i operace u Mosulu, hlavní irácké základny džihádistů.

Fadhilův prapor měl ještě v roce 2013 celkem 240 mužů. V první linii si musel zvykat na krvavé ztráty. V tuto chvíli velí 190 vojákům. "Muže pro speciální operace nelze produkovat masově," vysvětluje s tím, že nahradit padlé je obtížné.

 

Právě se děje

Další zprávy