Z hrdinky teroristkou? Ukrajinská policie zatkla Savčenkovou, měla chystat útok na parlament

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2018 14:34
Ukrajinský parlament zbavil Savčenkovou imunity a současně souhlasil s jejím zadržením a uvězněním. Savčenková vinu odmítla.
Členové SBU odvádí Nadiju Savčenkovou, kterou zatkli přímo v sídle parlamentu.
Členové SBU odvádí Nadiju Savčenkovou, kterou zatkli přímo v sídle parlamentu. | Foto: Reuters

KyjevUkrajinští poslanci ve čtvrtek zbavili poslankyni Nadiju Savčenkovou poslanecké imunity. Současně souhlasili s jejím zadržením a uvězněním. Bývalou pilotku vzápětí zatkli agenti ukrajinské tajné služby SBU, přímo na půdě parlamentu. 

Savčenková podle generálního prokurátora chystala vojenský převrat s podporou Ruska. "Máme nesporné důkazy o tom, že ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková osobně plánovala, osobně verbovala, osobně rozdávala rozkazy, jak provést teroristický útok tady v tomto sále," řekl už před týdnem ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. Během atentátu chtěla podle prokurátora použít granáty, miny a automatické zbraně. 

Podobně se Lucenko vyjádřil i ve čtvrtek na jednání parlamentního výboru, který posuzoval žádost o vydání poslankyně. "Máme fakta dokazující účast Ruska jako nepřítele ukrajinského státu při předávání zbraní osobám, které plánovaly a připravovaly teroristické útoky proti nejvyššímu vedení země, pokojným obyvatelům Kyjeva, a to s cílem svrhnout ústavní zřízení," prohlásil Lucenko.

Vydání Savčenkové vyžadovalo souhlas nadpoloviční většiny, tedy nejméně 226 hlasů. Se stíháním podle agentury Interfax souhlasilo 291 poslanců, se zadržením 277 a s uvězněním 268 poslanců.

Vyšetřovatel pak předal Savčenkové obvinění, oznámil, že je zatčena, a pobídl ji přejít k autu, které ji odveze do vazby. Savčenková projevila přání se projít. Vyšetřovatel svolil, a tak poslankyně provázená agenty a novináři vyrazila pěšky k vazební věznici. Na svém webu to popsal deník Ukrajinska pravda s tím, že poslankyně se ještě dříve rozloučila s matkou.

Zadržená politička obvinění odmítla. Tvrdila, že věděla o tom, že ji tajná služba sleduje, a tak jí schválně podstrčila náčrtek chystaného útoku na parlament, aby se SBU spolu s kamarády vysmála. 

Savčenková ještě nedávno platila za národní hrdinku. Během bojů na východě Ukrajiny, do kterých se dobrovolně přihlásila, byla zajata proruskými separatisty a předána do Ruska. V ruském vězení následně strávila dva roky, než ji Moskva vyměnila za dva ruské vojáky. Na Ukrajině ji pak označili za národní hrdinku.

Politička čelí od ledna 2017 kritice zejména kvůli výrokům o tom, že by se Kyjev měl načas zřeknout Ruskem anektovaného Krymu a na oplátku by prý získal zpět rebely ovládaný východoukrajinský Donbas. Někteří ukrajinští politici následně žádali o vyšetřování jejích "protiukrajinských postojů".

Video: Putin je diktátor, jsme ve válce, která může pokračovat až do Prahy a Londýna, tvrdí Savčenková

Putin není pěkný příklad hodný následování v dějinách, neštěstí člověk pozná nejlépe až tehdy, když ho potká, říká Naděžda Savčenková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy