Z Hongkongu se stěhují tisíce lidí, bojí se Číny. Británie pro ně chystá výhody

Jana Václavíková Jana Václavíková
1. 5. 2021 13:31
Poprvé pomyslela 28letá Aby Wongová na emigraci, když viděla záběry z krvavého útoku triád na cestující v hongkongském metru. Rozhodnutí odejít padlo ale až loni, když čínská vláda představila nový bezpečnostní zákon, umožňující trestání kritiků Pekingu. Pro nový začátek si vybrala Velkou Británii.
Pas pro britské občany v zahraničí.
Pas pro britské občany v zahraničí. | Foto: Reuters

"V poslední době se toho v Hongkongu hodně stalo. Nemyslím si, že je to nadále bezpečná země," říká Wongová v reportáži hongkongského deníku South China Morning Post. "Pod novým bezpečnostním zákonem vás mohou zatknout za to, co říkáte. Nevíte, kdy vám zmrazí bankovní účet kvůli něčemu, co jste udělali. Nemáte žádnou legální ochranu," myslí si.

Minulý rok se proto rozhodla, že opustí své zaměstnání a přestěhuje se do Velké Británie, která obyvatelům své bývalé kolonie poskytuje speciální pasy a víza s označením BN(O) - britští občané v zahraničí. 

Přestože s vízem Wongová získala i možnost ve Velké Británii pracovat, musela obepsat téměř 50 pracovních nabídek, než zaměstnání získala. "Na hledání práce musím v porovnání s místními vynaložit více úsilí. Hlavně proto, že jsem v cizí zemi. Musím používat svůj druhý jazyk, musím si zvyknout na neznámý systém a životní styl," vysvětluje. 

Potíže při hledání práce zařadily mezi problémy po přesídlení i čtyři hongkongské rodiny, se kterými mluvil britský premiér Boris Johnson. Na základě těchto rozhovorů britská vláda v dubnu představila podpůrný balíček, který by měl obyvatelům Hongkongu život ve Velké Británii usnadnit.

Na výhody dosáhne každý, kdo se v Hongkongu narodil předtím, než bylo území v roce 1997 předáno Číně. Do Británie se tak může přestěhovat až 5,4 milionu lidí, tedy 70 procent obyvatel zhruba sedmiapůlmilionového města. 

43 milionů liber na pomoc s integrací

Na integraci Hongkonžanů britská vláda vyčlenila 43 milionů liber (1,2 miliardy korun), které půjdou na pomoc s příjezdem, podporu při hledání zaměstnání, překlady do angličtiny nebo na vznik virtuálních vítacích center, kde lidé získají informace o tom, jak přihlásit své děti do školy, jak si najít lékaře, založit účet v bance nebo jak začít s vlastním podnikáním.

Plán počítá také s vytvořením speciálních učebních materiálů, které popisují vztah Velké Británie a Hongkongu, s překlady veřejných akcí do kantonštiny, mateřského jazyka obyvatel Hongkongu, a také s vytvořením projektu, který  novým obyvatelům poskytne mentální podporu, vyjmenovává South China Morning Post

"Pokud mají potíže, jsme tu, abychom pomohli," řekl podle stanice BBC ministr pro bydlení a komunity Robert Jenrick. "To znamená, že jim místní úřady poskytnou bydlení spolu se systémem benefitů, které k nim patří, a veškerou podporu, kterou může stát nabídnout, aby zajistily, že se nikdo nedostane do těžkostí," dodal. Podle něj s příchodem obyvatel Hongkongu Británie získá kvalifikovanou pracovní sílu v oborech, jako je školství, zdravotnictví nebo inženýrství.

"Ukazuje to náš závazek k lidem Hongkongu a k těm, kteří se nyní rozhodli začít tu nový život," uvedl ministr zahraničí Dominic Raab.

Při předávání Hongkongu se Čína zavázala, že ponechá městu na 50 let autonomii spolu s možností svobodných voleb. V posledních letech však svou moc v oblasti zvětšuje, na což místní reagují velkými protesty.

Statisíce nových obyvatel Británie

Podporu britské vlády vítají komunity Hongkonžanů, kteří v Británii již delší dobu bydlí. "BN(O) víza jsou nová a někteří pronajímatelé nevědí, jestli mají držitelé těchto dokladů právo na pronájem. Ptají se na doporučení předchozích pronajímatelů, doporučení od zaměstnavatelů a bankovní detaily, takže je to celkem komplikované a složité pro ty, kteří právě do Británie přijeli," vysvětluje Jabez Lama z britské čínské komunity. 

Zakladatel organizace Hong Kongers in Britain Simon Cheng se však domnívá, že by vláda měla rozšířit pomoc a udělování víz i na mladší ročníky, které britskou vládu už nezažily. "Víza BN(O) jsou záchranným člunem pro lidi utíkající z tyranie a pro ty, kteří potřebují skutečnou pomoc s přesídlením a postavením se na nohy, aby mohli více přispívat britské ekonomice a také demokracii," říká. 

Podle reportérky německé stanice Deutsche Welle v Hongkongu Phoebe Kongové mají o nabídku lidé zájem. "Nejen protestující, opozice a demonstranti, ale i spousta běžných lidí chce nabídku využít. I když by se kvůli tomu museli vzdát své dobře placené práce, aby si našli svobodné prostředí pro budoucí generaci bez politického útlaku," líčí.

Od loňského léta Velká Británie obdržela už 27 tisíc žádostí o vízum. Předpokládá se, že v následujících pěti letech se do země přestěhuje až 300 tisíc obyvatel Hongkongu. Jiné odhady podle hongkongského deníku mluví dokonce až o milionu lidí.

Pas pro britské občany v zahraničí.
Pas pro britské občany v zahraničí. | Foto: Reuters

Je to vměšování do vnitřních záležitostí Číny, zní z Pekingu

Čína považuje krok britské vlády za zasahování do záležitostí Hongkongu a vnitřní politiky země. Proto přestala už koncem ledna uznávat speciální pasy pro Brity v zahraničí, a kdo chce z Hongkongu odcestovat, musí předložit svůj hongkongský pas. Zároveň vláda města s příklonem k Pekingu vyzvala 14 dalších zemí, aby tyto pasy také neuznávaly, píše hongkongský deník. 

Kromě toho se podle Kongové mezi politiky mluví také o dalších krocích proti těm, kdo s těmito pasy vycestují. "Pročínští politici navrhují pekingským úřadům, aby zvážily odebrání občanských práv občanům Hongkongu, kteří emigrují do Velké Británie s BN(O) pasy," říká. Nesměli by tak například na dálku volit. 

Video: Policisté napadli obušky demonstranty v hongkongském metru

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy