Z her ho nejdřív vyloučili pro podvod, pak vyhrál zlato

Zahraničí Zahraničí
8. 8. 2012 12:18
Alžířan Taufik Machlufí sice vypustil rozběh na 800 metrů, nakonec se ale raduje ze zlata

Londýn - Olympiáda v Londýně napsala další ze stěží uvěřitelných příběhů. Jeden z vůbec nejsledovanějších atletických závodů, úterní finále běhu na 1500 metrů, má zřejmě toho nejpřekvapivějšího a nejkontroverznějšího vítěze.

Zlato si totiž z Londýna odváží atlet, jenž už měl být dávno doma, navíc s cejchem vyloučení z olympijských her.

Čtyřiadvacetiletý Alžířan Taufik Machlufí na sebe poprvé výrazněji upozornil v neděli, kdy poměrně suverénním způsobem vyhrál semifinále mílařů a porazil i úřadujícího olympijského vítěze Asbela Kipropa z Keni (pro zajímavost: zlato v Pekingu získal až po diskvalifikaci Rašída Ramzího z Bahrajnu).

Vedení výpravy ho po tomto nečekaném výsledku chtělo odhlásit z pondělního rozběhu na 800 metrů, ale nestihlo to.

Loňský africký šampion v této disciplíně se tak sice postavil na start, ale hned po zaznění výstřelu za svými soupeři zaostával, po 200 metrech zastavil a vracel se zpátky přes tyčkařský sektor.

Verdikt Mezinárodní atletické federace (IAAF) byl nekompromisní: vyloučení z her. "Rozhodčí usoudil, že nepředvedl maximální výkon," znělo zdůvodnění.

Machlufího tak měl potkat nedávný osud asijských badmintonistek, které vypustily své poslední zápasy ve skupinách, podle rozhodčích nejednaly v souladu s "olympijským duchem", a olympiáda tak pro ně skončila předčasně.

Běžec měl ale mnohem větší štěstí. Vedení výpravy přispěchalo s dobrozdáním lékaře, že Alžířan sice nedoběhl kvůli potížím s kolenem, ale finále mílařského závodu se zúčastnit může.

A IAAF verdikt změnila: "Po prozkoumání podkladů, které nám poskytl lékař organizačního výboru, byla jeho diskvalifikace z dalších atletických soutěží odvolána."

Následoval tradiční olympijský happyend. Machlufí finále s přehledem vyhrál a navázal na 16 let starý triumf svého slavného krajana Núraddína Morceliho.

"Byla to vůle boží. Včera jsem byl mimo, dneska jsem tam," radoval se po závodě. "Je do dar alžírskému lidu a celému arabskému světu."

Minimálně stín pochybností ale nad jeho vítězstvím zřejmě zůstane viset navždy.