Z Fukušimy uniklo 300 tun vysoce radioaktivní vody

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 8. 2013 11:25
Oznámil to vlastník elektrárny a přiznal, že neví, odkud voda vytéká
Uniklou vodu Japonci používali k chlazení přehřívajících se reaktorů.
Uniklou vodu Japonci používali k chlazení přehřívajících se reaktorů. | Foto: Reuters

Tokio - Z japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v březnu 2011 fatálně poškodilo zemětřesení a vlna tsunami, uniklo 300 tun radioaktivní vody.

Ven se dostala z jednoho z tankerů, přiznal v pondělí vlastník elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Uniklá tekutina, která slouží při chlazení roztavených reaktorů, podle agentury Kjódo vyzařuje 100 milisievertů za hodinu, což v Japonsku odpovídá povolenému ročnímu maximu pro zaměstnance v jaderné elektrárně.

Je to vůbec poprvé od jaderné katastrofy před dvěma lety, co Japonci přiznali vážnější únik radioaktivity do půdy. Dodávají ale, že podle mezinárodních standardů jde o jadernou událost prvního stupně, která nepředstavuje vážnější riziko.

Problém je, že TEPCO neví, kde k úniku dochází. "Nařídili jsme Tepcu, aby našlo zdroj úniku kontaminované vody a kontejner, z něhož voda uniká, opravilo," řekl nejmenovaný představitel japonského úřadu pro jadernou bezpečnost agentuře AFP.

Japonský regulátor zároveň nařídil, aby společnost odebrala půdu, jež vodu kontaminuje, a zabránila tak dalšímu šíření radiace. Voda, o níž je řeč, byla používána k chlazení reaktorů poté, co vlna tsunami zničila původní chladicí zařízení.

Informace o úniku radiace přišla jen několik dní poté, co vyšlo najevo, že z Fukušimy denně unikají tuny radioaktivní vody do moře.

Japonská vláda nicméně ujišťuje, že se jedná o hodnoty, které životní prostředí nepoškodí.

 

Právě se děje

Další zprávy