Macron po pěti týdnech mění hned čtyři ministry. Politiky vyšetřuje policie

ČTK ČTK
21. 6. 2017 21:30
Pouhých pět týdnů po volbách musejí z francouzské vlády odejít čtyři ministři, které vyšetřuje policie. Prezident Emmanuel Macron již vybral jejich nástupce. V resortu obrany vystřídá Sylvii Goulardovou nová ministryně Florence Parlyová, Françoise Bayroua, který je podezřelý ze zaměstnávání členů strany v europarlamentum nahradí na ministerstvu spravedlnosti Nicole Belloubetová. ministrem pro územní soudržnost se stal Jacques Mézard.
Emannuel Macron.
Emannuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu obměnil vládu, která nastoupila po jeho volebním vítězství před pěti týdny. Z původního týmu kvůli policejnímu vyšetřování odešli čtyři ministři, z toho tři z koaliční centristické strany MoDem. V rámci snahy o zachování genderové rovnováhy v kabinetu jmenoval například do čela ministerstva obrany opět ženu.

Vedení silového rezortu se nově ujme Florence Parlyová, která má zkušenost s vládní funkcí již z let 2000 až 2002, kdy byla státní tajemnicí pro rozpočet v socialistické vládě tehdejšího premiéra Lionela Jospina. Parlyová nahrazuje Sylvii Goulardovou, která v úterý ohlásila záměr odejít.

Ministryní spravedlnosti se stala Nicole Belloubetová, členka francouzské ústavní rady, tedy orgánu s pravomocemi ústavního soudu, který dohlíží mimo jiné i na regulérnost voleb a referend. V politice se profilovala zatím pouze na regionální úrovni v oblasti jihofrancouzského města Toulouse.

Belloubetová nahradila Françoise Bayroua, vůdce MoDem, která se dostala do hledáčku policie v rámci vyšetřování údajného fiktivního zaměstnávání některých členů strany jako asistentů v Evropském parlamentu.

Ministrem pro územní soudržnost se stává Jacques Mézard, který opouští rezort zemědělství. Mézard nahrazuje Richarda Ferranda, který je podezřelý mimo jiné z majetkových trestných činů a z nepoctivého jednání. Na Macronovo přání se Ferrand ujme vedení poslaneckého klubu hnutí Republika v pohybu REM, která vyhrála červnové volby do Národního shromáždění.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy