Největší chyba, říkáte si o tržní válku. Trump si kvůli clům proti sobě poštval byznys i republikány

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 3. 2018 12:12
Americký prezident Donald Trump oznámil, že chce nová vysoká cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Významný republikán Paul Ryan ho ale varuje, že tím může poškodit americkou ekonomiku.
Donald Trump v Bílém domě oznámil, že zavede nová cla na dovoz hliníku a oceli do USA.
Donald Trump v Bílém domě oznámil, že zavede nová cla na dovoz hliníku a oceli do USA. | Foto: ČTK

Washington - Když americký prezident Donald Trump v Bílém domě oznámil, že zavede nová cla na dovoz oceli a hliníku do USA, obklopovali ho američtí výrobci těchto dvou komodit.

"Pro ocel a hliník se stane hodně dobrého. Uvidíme, jak vznikají nová pracovní místa," uvedl prezident minulý čtvrtek k tomu, že na dovoz zahraniční oceli uvalí clo ve výši 25 procent a na hliník 10 procent.

Američtí výrobci byli více než spokojení. "Když řeknu, že jsme nadšeni a vděčni, tak je to ještě slabé vyjádření," uvedl Michael A. Bless, šéf firmy Century Aluminum, jednoho z největších producentů hliníku v USA.

Jenže přímí američtí výrobci oceli a hliníku jsou zároveň také jediní, kdo zavedení cel vítají. Zástupci firem z ostatních amerických odvětví, které ocel a hliník zpracovávají, jsou vesměs proti. A dramatický rozkol vznikl i mezi prezidentem a jeho republikány.

Americký byznys, analytici a také právě republikáni varují, že Trump si říká o tržní válku, na které nikdo nemůže vydělat.

"Nesmírně se bojíme dopadů tržní války a naléháme na Bílý dům, aby v tomto plánu (zavedení cel) nepokračoval. Nová daňová reforma podpořila ekonomiku a my tyto zisky rozhodně nechceme ohrozit," stojí v pondělním tiskovém prohlášení republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, který je třetím nejvýše postaveným ústavním činitelem Spojených států.

Trump: Necouvneme, cla bez výjimek

Zatím se však zdá, že prezident od svého rozhodnutí nehodlá couvnout. V pondělí chystané dovozní tarify využil k dalšímu útoku na nejbližší tržní partnery USA, na Kanadu a Mexiko.

O zrušení ohlášeného plánu by šlo prý uvažovat jen tehdy, pokud by uvedené země uzavřely s USA novou, "férovou" vícestrannou tržní dohodu, napsal  Trump na Twitter.

Bílý dům tím tlačí na zásadní změnu obchodní dohody NAFTA a zároveň potvrzuje Trumpova předchozí vyjádření: nová dovozní cla budou uplatněna plošně, bez jakýchkoli výjimek pro některé země. Jeho tým akorát nevyloučil možné výjimky pro jednotlivé firmy.

"Naši přátelé i soupeři na nás dlouhé roky vydělávají. Sorry, je čas to změnit," napsal také Trump na Twitter.

Velcí američtí výrobci a stavební společnosti, ekonomové a řada republikánských politiků však bijí na poplach.

Nová cla podle nich pomohou jen dvěma vybraným odvětvím, kterým Trump slíbil pomoc už během své prezidentské kampaně. A jejichž zaměstnanci ho v několika důležitých průmyslových státech, například v Pennsylvánii a Ohiu, klíčově podpořili ve volbách v roce 2016.

Zavedením cel by Trump odměnil tyto voliče, jenže za cenu obrovského rizika pro celou americkou ekonomiku, varují kritici.

Dva vítězové, armáda poškozených

Produkce oceli a hliníku dohromady představuje 0,2 procenta celkového výkonu amerického hospodářství. "Základním problémem je, že zatímco samotná výroba oceli představuje malý díl ekonomiky USA, tak její využití jde napříč mnoha odvětvími," upozornil Gregory Daco, vedoucí ekonom analytické společnosti Oxford Economics, pro deník Wall Street Journal.

Ve výrobě oceli je zaměstnaných 140 tisíc Američanů, společně s výrobou hliníku je to dohromady 200 tisíc. V odvětvích, která ocel využívají a na která mohou cla negativně dopadnout, ale pracuje 6,5 milionu lidí. Jde o výrobce hliníkových plechovek na pivo či Coca-Colu, ale i obrovské automobilky a dopravní stavební firmy.

Pokud nová cla zvýší cenu oceli a hliníku na americkém trhu, budou to tyto podniky muset promítnout do ceny svých výrobků. Což u některých může ohrozit i jejich konkurenceschopnost na světovém trhu.

Nejhorší scénář pak počítá s protiopatřeními ze zahraničí. Ta by mohla vést ke snížení odbytu, poklesu domácí americké produkce a ke ztrátě pracovních míst.

"Nejvíce se obáváme nepřímého dopadu na náš průmyslový sektor," uvedl pro Wall Street Journal Remy Nathan, viceprezident Asociace leteckých výrobců, která zastupuje i velké firmy Boeing a Lockheed Martin.

Nathan uvádí i konkrétní příklad. Americkému leteckému průmyslu podle něj hrozí, že odvetná opatření naruší mezinárodní dodávky dílů pro výrobu letadel v USA. Tím následně utrpí americký letecký export do světa.

A ve stejném duchu se vyjadřují i američtí výrobci automobilových dílů.

Nová cla by navíc mohla ohrozit jeden z klíčových bodů samotné Trumpovy agendy: mohutné investice do obnovy americké infrastruktury. Přes 40 procent spotřeby oceli v USA jde právě do stavebnictví, a to včetně dopravní infrastruktury. Pokud by se nyní cena oceli zvýšila, znamenalo by to, že půjde postavit méně projektů.

"Je to paradox. Myslíte si, že pomůžete ekonomice, ale nakonec si tím ublížíte. Protože to bude mnohem více bolet celý odběratelský sektor, než to pomůže výrobcům," dodává odborník Gregory Daco.

Největší politická chyba

Samotný konzervativní deník Wall Street Journal většinou Trumpovu ekonomickou politiku chválí. Teď je ale k zavedení dovozních cel mimořádně kritický. Píše, že jde o Trumpovu "největší politickou chybu".

"Tato daň trestá americké zaměstnance a vybízí k odvetným opatřením, která poškodí americký export, ještě více rozdělí Trumpovu domácí politickou koalici, popudí zahraniční spojence a podryje jeho daňovou reformu," píše deník.

Slova o rozštěpení "domácí politické koalice" se potvrdila právě v pondělním veřejném prohlášení šéfa sněmovny Paula Ryana. Navíc už před ním se proti clům vyslovili i další republikáni.

"Prezident navrhuje masivní zvýšení daní pro americké rodiny," předpovídá senátor Ben Sasse. Podle něj by politiku zvyšování cel "šlo očekávat od levicové administrativy, a ne od té, která se prohlašuje za republikánskou".

Republikán Orrin Hatch z Utahu, který byl v Senátu klíčovým Trumpovým spolupracovníkem na přípravě daňové reformy, teď prezidenta vyzval, aby "zvážil všechny dopady, které může mít zvýšení cel na americké výrobce a zákazníky".

Triumf ochranářů v Bílém domě

A Trumpovo rozhodnutí má i významné oponenty přímo uvnitř jeho týmu. Proti clům vystoupil šéf jeho ekonomických poradců Gary Cohn. Média nyní spekulují, že brzy rezignuje, byť to Bílý dům popírá.

V Trumpově týmu po ročním dohadování a vnitřním souboji každopádně zvítězili zastánci tvrdé proti-tržní linie. V prvé řadě prezidentův poradce Peter Navarro, který v minulosti napsal několik knih o tom, jak cizí velmoci, především Čína, v mezinárodním obchodě údajně poškozují USA.

Podle Navarra je kritika nových cel zcela bezpředmětná. "Cena šesti plechovek piv nebo coly se zvedne o cent, možná o dva," uvedl Navarro pro stanici Fox News.

Detailní plán zvýšení cel na ocel a hliník Bílý dům oznámí na konci tohoto týdne, případně začátkem toho příštího.

Video: Toto je náš nový americký moment, řekl Donald Trump ke stavu unie

Donald Trump ke stavu unie: Toto je náš nový americký moment | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy