Z dovolené se nevrátil. Uprchlý běloruský dispečer se skrývá, zrušil si sociální sítě

Martin Novák Martin Novák
10. 12. 2021 13:59
Běloruský letecký dispečer Oleg Galegov, který letos 23. května nařídil z řídicí věže v Minsku nouzově přistát letounu společnosti Ryanair s opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě, se skrývá v zahraničí a smazal si všechny své profily na sociálních sítích. Totéž udělala také jeho manželka, odhalil nezávislý běloruský list Naša Niva.
Letoun společnosti Ryanair, ilustrační foto.
Letoun společnosti Ryanair, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Galegovovo svědectví o tom, co se ten den na minském letišti stalo, ve středu zveřejnil americký deník New York Times. Na věži s ním byl důstojník běloruské tajné služby KGB, který Galegovovi rozkazoval, co má dělat, a zároveň někomu podával telefonicky hlášení, co se děje.

Podle informace jeho bývalých kolegů se mu nyní nelze dovolat a nejsou o něm žádné zprávy. Na přelomu června a července si vzal dovolenou a už se nevrátil. Nadřízení pak vzali z řídicí věže všechny jeho věci, které tam nechal. New York Times napsal, že uprchl přes hranici do Polska, podle verze jednoho z jeho bývalých kolegů letěl nejdříve do Gruzie, odkud pochází a kde má příbuzné.

Galegov na minském letišti pracoval jedenáct let. "Myslím, že prostě dostal strach, a tak zmizel. Je to skvělý odborník, bez problémů najde práci v jiné zemi," řekl jeden z mužů, který s ním v řízení letového provozu v Minsku pracoval.

Letoun společnosti Ryanair odstartoval 23. května z Atén a mířil do Vilniusu. Mezi pasažéry na palubě byl kritik běloruského vůdce a zakladatel zpravodajského internetového kanálu Nexta Raman Pratasevič. Když byl boeing v běloruském vzdušném prostoru, důstojník KGB v řídicí věži přikázal dispečerovi Galegovovi, aby posádku informoval o hrozbě teroristického útoku a přikázal jí nouzově přistát v Minsku.

Arťem Gorbacevič, redaktor deníku Naša Niva, hovořil v pátek ráno v pořadu Rádia Svoboda, které sídlí v Praze. Řekl, že není možné dispečerovu výpověď ověřit, ale nejspíše je pravdivá. "Už v létě jsme hovořili s jeho kolegy, kteří nám v podstatě říkali to samé, ale nemohli jsme to publikovat, abychom je neohrozili," uvedl novinář.

Pochybuje však o informaci New York Times, že se Galegov z Běloruska do Polska dostal spolu s migranty, které diktátor Alexandr Lukašenko k hranicím sváží. "To se mi opravdu nezdá. V té době (v červenci, pozn. red.) ještě mohl vycestovat i jinak, a pokud chtěl překročit hranici bez povolení, určitě by si spíš vybral Ukrajinu, kde je mnohem větší pravděpodobnost ji nepozorovaně přejít," uvedl reportér běloruského listu.

Uprchlý letecký dispečer Galegov podle New York Times požádal na americkém velvyslanectví ve Varšavě o azyl ve Spojených státech, ale američtí konzulární úředníci mu řekli, ať se obrátí na polské úřady.

Nově teď vyšlo také najevo, že dispečer dostal od KGB příkaz informovat posádku o tom, že anonym hrozil e-mailem odpálením bomby po vstupu do litevského vzdušného prostoru. Zpráva, na kterou se běloruské úřady odvolávaly, ale přišla až po tomto varování. Kapitán letadla se opakovaně dotazoval dispečera, kdo varování obdržel a chtěl, aby Minsk informoval vedení společnosti Ryanair. Řídicí letového provozu mu ale tvrdil, že se nelze s nikým z Ryanairu spojit, protože nikdo nebere telefony.

Kapitánem inkriminovaného letu byl Litevec, který měl pochybnosti o věrohodnosti toho, co mu Bělorusové říkají. Dialog s dispečerem trval asi dvacet minut. Nakonec se ale rozhodl výzvy uposlechnout a přistát v Minsku. Tam policie zatkla Ramana Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofii Sapegovou, ostatní cestující mohli po sedmi hodinách odletět.

V letu do Vilniusu ale nepokračovali tři lidé. Dva Bělorusové a jeden Řek. Zatímco řecký občan zřejmě neměl s akcí nic společného, o Bělorusech není nic bližšího známo.

Video: Bělorusko poslalo k letadlu Ryanairu stíhačku

Bělorusko za pomoci stíhačky odklonilo letadlo společnosti Ryanair, aby zatklo člena opozice. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy