Z domu a přes Google. Bloger našel výcvikový tábor islamistů

Jan Hejl
25. 8. 2014 18:47
Novinář analyzoval fotky z Twitteru. Pomohl mu most a budova v pozadí.
Radikálové z Islámského státu.
Radikálové z Islámského státu. | Foto: Reuters

Mosul - Počítač připojený k internetu a velká trpělivost.

Tak málo stačilo neznámému investigativci k tomu, aby našel výcvikový tábor džihádistů z organizace Islámský stát (IS), kteří ovládají značnou část Sýrie a Iráku.

Podařilo se mu to pomocí důkladné analýzy fotek umístěných na mikroblogovací službě Twitter.

O svůj objev se podělil stylově na webu Bellingcat.com. Ten založil Brit Eliot Higgins, jemuž se - rovněž z pohodlí domova - podařilo minulý rok mimo jiné prokázat použití chemických zbraní v Sýrii.

Anonymní bloger postupoval podobně.

K analýze využil kromě sociální sítě jen několik běžně dostupných internetových stránek - Google Earth, FlashEarth a Panoramio.

"Přemýšleli jste někdy, jaké by bylo projít výcvikem jako terorista z Islámského státu? Nebo ještě lépe - kam byste šli, kdybyste takový výcvik chtěli podstoupit?" ptá se provokativně a přikládá návod.

Pomohl most a budova v pozadí

Militantní islamistický bojovník mává vlajkou ISIL na vojenské přehlídce v provincii Rákka v Sýrii.
Militantní islamistický bojovník mává vlajkou ISIL na vojenské přehlídce v provincii Rákka v Sýrii. | Foto: Reuters

Na začátku mravenčí práce byly fotky vyvěšené na Twitteru, na kterých je zachycených zhruba 80 ozbrojených islámských radikálů.

Pomocí několika kliknutí bloger zjistil, že snímky pochází ze severoiráckého Mosulu, který islamisté kontrolují. Jak ale najít přesné místo výcvikového tábora, navíc když Mosul čítá odhadem tři miliony obyvatel?

Novinář si na fotografii všiml několika nezaměnitelných objektů. Extremisté se vyfotili na břehu řeky Tigris, kterou v pozadí protínal most. Nedaleko od něj také byla velká budova.

Právě orientační body ho dovedly k cíli. Bloger je pomocí internetových nástrojů našel na mapě a určil souřadnice. Další fotky a videa islamistů ho jen utvrdily v tom, že místo určil správně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy