Z domu a přes Google. Bloger našel výcvikový tábor islamistů

Jan Hejl
25. 8. 2014 18:47
Novinář analyzoval fotky z Twitteru. Pomohl mu most a budova v pozadí.
Radikálové z Islámského státu.
Radikálové z Islámského státu. | Foto: Reuters

Mosul - Počítač připojený k internetu a velká trpělivost.

Tak málo stačilo neznámému investigativci k tomu, aby našel výcvikový tábor džihádistů z organizace Islámský stát (IS), kteří ovládají značnou část Sýrie a Iráku.

Podařilo se mu to pomocí důkladné analýzy fotek umístěných na mikroblogovací službě Twitter.

O svůj objev se podělil stylově na webu Bellingcat.com. Ten založil Brit Eliot Higgins, jemuž se - rovněž z pohodlí domova - podařilo minulý rok mimo jiné prokázat použití chemických zbraní v Sýrii.

Anonymní bloger postupoval podobně.

K analýze využil kromě sociální sítě jen několik běžně dostupných internetových stránek - Google Earth, FlashEarth a Panoramio.

"Přemýšleli jste někdy, jaké by bylo projít výcvikem jako terorista z Islámského státu? Nebo ještě lépe - kam byste šli, kdybyste takový výcvik chtěli podstoupit?" ptá se provokativně a přikládá návod.

Pomohl most a budova v pozadí

Militantní islamistický bojovník mává vlajkou ISIL na vojenské přehlídce v provincii Rákka v Sýrii.
Militantní islamistický bojovník mává vlajkou ISIL na vojenské přehlídce v provincii Rákka v Sýrii. | Foto: Reuters

Na začátku mravenčí práce byly fotky vyvěšené na Twitteru, na kterých je zachycených zhruba 80 ozbrojených islámských radikálů.

Pomocí několika kliknutí bloger zjistil, že snímky pochází ze severoiráckého Mosulu, který islamisté kontrolují. Jak ale najít přesné místo výcvikového tábora, navíc když Mosul čítá odhadem tři miliony obyvatel?

Novinář si na fotografii všiml několika nezaměnitelných objektů. Extremisté se vyfotili na břehu řeky Tigris, kterou v pozadí protínal most. Nedaleko od něj také byla velká budova.

Právě orientační body ho dovedly k cíli. Bloger je pomocí internetových nástrojů našel na mapě a určil souřadnice. Další fotky a videa islamistů ho jen utvrdily v tom, že místo určil správně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy