Z databáze zmizely údaje o vzorcích koronaviru ze začátku pandemie, tvrdí vědec

ČTK ČTK
25. 6. 2021 11:24
Genetické sekvence vzorků koronaviru, které byly odebrány na počátku pandemie nemoci covid-19 v roce 2019 pacientům v čínském městě Wu-chan, zmizely z internetové vědecké databáze. Podle deníku The New York Times to uvedl americký virolog Jesse Bloom, kterému se podařilo 13 z původních sekvencí dohledat.
Uzavřený trh v čínském městě Wu-chan.
Uzavřený trh v čínském městě Wu-chan. | Foto: Reuters

Vědec připustil, že sekvence samy nevnášejí více jasnosti do otázky, zda se virus přenesl na člověka z netopýrů či jiných zvířat, anebo unikl z laboratoře. Zmizení sekvencí z databáze je ale podle něj podezřelé a naznačuje, že experti při zkoumání původu viru nemají k dispozici všechny dostupné informace. Někteří vědci vyjádřili nad Bloomovými závěry pochybnosti.

Bloom, který pracuje ve středisku pro výzkum rakoviny v americkém Seattlu, uvedl, že tým čínských vědců získal vzorky viru od jedněch z prvních pacientů nakažených nemocí covid-19 ve Wu-chanu a poslal jejich genetické sekvence do široce využívané databáze amerického Národního ústavu zdraví (NIH). Po několika měsících byly ale tyto sekvence z databáze odstraněny. Podle některých vědců to potvrzuje podezření, že Čína něco ohledně původu viru skrývá. Kritici naopak tvrdí, že Bloomova detektivní práce neodhalila nic převratného, protože čínští experti tyto informace znovu zveřejnili, i když v jiné formě.

Sekvence podle Blooma podporují teorii, že pandemie se nerozšířila z trhu s mořskými plody v čínském městě Wu-chan, jak se původně uvádělo. Bloom ve své studii poukazuje na tři mutace ve vzorcích viru SARS-CoV-2, které byly odebrány pacientům spojeným s wuchanským trhem. Tyto mutace ale nejsou přítomny v sekvencích koronaviru, které dohledal Bloom. Dohledané sekvence se podle Blooma více podobají koronavirům vyskytujícím se u netopýrů než koronaviru, který se rozšířil z trhu ve Wu-chanu.

"Domnívám se, že to je další důkaz, že se různé varianty tohoto viru ve Wu-chanu pravděpodobně šířily již před prosincem 2019 a že pravděpodobně máme neúplný obraz o těchto raných případech," napsal Bloom ve své analýze, která podle listu The New York Times nebyla zveřejněna v žádném vědeckém časopise a neprošla recenzním řízením expertů z oboru (peer review).

Mluvčí amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Renate Mylesová prohlásila, že sekvence byly do databáze přidány v březnu 2020, v červnu téhož roku ale stejný vědec požádal o jejich vymazání, což je podle mluvčí běžně povolovaná praktika. Vědec správcům databáze řekl, že sekvence budou aktualizovány a budou nahrány do jiné databáze.

Bloom uvedl, že se mu místo, kam byly sekvence nově uloženy, nepodařilo najít. Objevil ale studii zveřejněnou v březnu 2020 čínským expertem jménem Fu Aj-s' z wuchanské nemocnice, která popisuje nové testování na virus SARS-CoV-2 a pracuje podle Blooma se vzorky, které byly základem zmizelých 241 sekvencí.

Třináct z 241 ztracených sekvencí nakonec Bloom dohledal na cloudovém úložišti firmy Google. "Vypadá to, že tyto sekvence byly z databáze NIH odstraněny, aby byla skryta jejich existence," napsal.

Někteří odborníci nevidí na případu nic podivného. Virolog Stephen Goldstein z Utažské univerzity uvedl, že sekvence sice již v archivu NIH nejsou, klíčové informace jsou už ale více než rok přístupné veřejnosti. Pouze byly podle něj uloženy ve formátu, který je pro vědce špatně dohledatelný.

Video: Wuchanská laboratoř, ze které podle některých teorií mohl koronavirus uniknout

2 minuty - Wuchanská laboratoř se brání (video z 25. května 2020) | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy