Z Česka sem proudem teče jed, zlobí se Poláci

Alexandra Malachovská
21. 9. 2012 15:41
Poláky pobouřilo tvrzení, že otrávené pití bylo od nich. Jsme oběti, ne vrazi, říkají
"Jsme oběti, ne pachatelé!" zlobí se Poláci.
"Jsme oběti, ne pachatelé!" zlobí se Poláci. | Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - "Česká vodka nepatří mezi nejlepší. Ochutnání si ale zaslouží slivovice, zejména ta domácí, která má až 80 procent. Nejvíce charakteristická pro Česko je becherovka, která se vyrábí v Karlových Varech - bylinkový likér s příjemným perníkovým aroma."

Těmito slovy nabádá Poláky k návštěvě jižních sousedů jeden polský turistický průvodce. Informace teď ale neplatí: Becherovka se dočasně nevyrábí a ani slivovice není kvůli prohibici k mání.

"Czeska wódka" si mezitím získala pověst zabijáka. Polská média se hemží titulky jako Česká vodka zabíjí, Smrtelná česká vodka či Smrt z Česka ve vodce.

Nejsme pachatelé, ale oběti

Informace v českých médiích, podle nichž měl jed v alkoholu pocházet z Polska, se Poláků dotkly. Spekulace dementovali oficiální představitelé a nad "skandálními titulky" se pozastavují i novináři.

"Česká média uvedla, že jedovatý metanol pocházel z Polska. Jak jsme jen mohli něco takového našim sousedům udělat? Zostudili jsme se před celou Evropu, ne-li celým světem. Země, která usiluje o pověst předního producenta dobré vodky, se proslavila trávením Čechů," uvedl v ironické poznámce portál money.pl.

Foto: Jan Langer

Autor upozornil, že polská policie neuvážené zprávy dementovala. "Nejsme pachateli neštěstí, ale spíše oběti," uvedl autor a upozornil, že po požití vodky z Čech umírají také Poláci.

"Na celé záležitosti je ale fascinující spíše to, kdo a proč v Polsku kupuje pašovanou českou vodku. Zaprvé - není nijak vytříbená a zadruhé ani o moc levnější (než polská). I ta naše nejhorší je lepší než česká," poznamenal autor. A dodal, že cenově zajímavé mohou být pro Poláky vskutku jen nápoje vyráběné na bázi metanolu.

Jak se čistí alkohol

Na druhou stranu - list Rzeczpospolita píše, že v Polsku působí gangy, které  se zaměřují na "očišťování" kontaminovaného lihu. "Ve vodku jsou schopny změnit i prostředek na mytí oken," zdůraznil.

Nejčastěji tyto skupiny využívají průmyslový líh, který se po smíchání s určitými chemickými látkami dostává na trh. Podle expertů se k tomu používá například ze zahraničí dovezený koncentrát určený pro automobilové ostřikovače.

List upozornil, že v letech 2004 až 2007 bylo do Polska z Ukrajiny dovezeno zhruba 40 000 tun alkoholu, který byl v dokladech pro celníky uváděný jako prostředek do ostřikovačů. V nelegálních stáčírnách pak byl podroben jakési očistě a později se dostal do barů a dalších gastronomických zařízení.

"Nikdo ve skutečnosti neví, co obsahuje falešná produkce, která vznikla v desítkách ilegálních stáčíren," uvedl. Upozornil, že pro gangy pracují i profesionální chemici.

Honba za českým zbožím

Polští celníci, policisté i hygienici kontrolují velkoobchodní sklady, drobné prodejny i gastronomická zařízení. V celé zemi bylo zajištěno přes 120 000 lahví českého alkoholu, které mají být podrobeny kontrole.

Polské úřady varují, že otrávený alkohol nemusí být označený českými kolky.

Ve městě Kielce v jihovýchodní části Polska celní správa zabavila 194 lahví tvrdého alkoholu, který nebyl označený žádnými kolky. Vzhledově ale část lahví odpovídala balení, v němž se prodával otrávený český alkohol.

Prošetřovány jsou osoby, které mohly být zapojeny do dodávek z nelegálního zdroje.

"Je jasné, že smrtící jed z Česka se už dostal do Polska! Český alkohol širokým proudem teče do naší země," uvedl zpravodajský portál fakt.pl. Celní inspektoři i policie prý nepochybují, že se otrávený alkohol dostal na polské trhy, do obchodů i do restaurací.

Zajišťování lahví v nelegální stáčírně na Chebsku
Zajišťování lahví v nelegální stáčírně na Chebsku | Foto: Policie ČR

Raději vylít do dřezu

Nález v Kielcích je ovšem prý pouze "špičkou ledovce". Média citovala mluvčí regionální celní správy Joannu Kempovou, podle níž v láhvích označených nápisy jako Tuzemák, Švestková vodka, Helsinki nebo Frederik je patrně metylový alkohol.

Zároveň zdůraznila, že se v kielckém kontrabandu objevily i láhve s polskými názvy. "Mohlo by to znamenat, že se v Česku pančují i polské alkoholické nápoje," napsal fakt.pl. Poznamenal, že o stažení z prodeje polské produkce se zatím nejedná.

Policisté prý v neoficiálních rozhovorech potvrzují, že s nelegálním českým alkoholem se v Kielcích obchodovalo už v minulosti. Právě tam byl zakoupen alkohol, který si na přelomu srpna a září vyžádal smrt dvou osob a třetí člověk po požití oslepl.

Polští hygienici zároveň oceňují vstřícnost obchodníků i majitelů restaurací, kteří se prý zabavování české produkce nijak nebrání.

List Gazeta Lubuska uvedl, že majitel restaurace v Hlohově na jihozápadě Polska při kontrole osobně otevřel všechny podezřelé láhve a jejich obsah vylil do dřezu se slovy: "Nebudu riskovat lidský život."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy