Z Česka sem proudem teče jed, zlobí se Poláci

Alexandra Malachovská
21. 9. 2012 15:41
Poláky pobouřilo tvrzení, že otrávené pití bylo od nich. Jsme oběti, ne vrazi, říkají
"Jsme oběti, ne pachatelé!" zlobí se Poláci.
"Jsme oběti, ne pachatelé!" zlobí se Poláci. | Foto: Reuters

Varšava (od naší spolupracovnice) - "Česká vodka nepatří mezi nejlepší. Ochutnání si ale zaslouží slivovice, zejména ta domácí, která má až 80 procent. Nejvíce charakteristická pro Česko je becherovka, která se vyrábí v Karlových Varech - bylinkový likér s příjemným perníkovým aroma."

Těmito slovy nabádá Poláky k návštěvě jižních sousedů jeden polský turistický průvodce. Informace teď ale neplatí: Becherovka se dočasně nevyrábí a ani slivovice není kvůli prohibici k mání.

"Czeska wódka" si mezitím získala pověst zabijáka. Polská média se hemží titulky jako Česká vodka zabíjí, Smrtelná česká vodka či Smrt z Česka ve vodce.

Nejsme pachatelé, ale oběti

Informace v českých médiích, podle nichž měl jed v alkoholu pocházet z Polska, se Poláků dotkly. Spekulace dementovali oficiální představitelé a nad "skandálními titulky" se pozastavují i novináři.

"Česká média uvedla, že jedovatý metanol pocházel z Polska. Jak jsme jen mohli něco takového našim sousedům udělat? Zostudili jsme se před celou Evropu, ne-li celým světem. Země, která usiluje o pověst předního producenta dobré vodky, se proslavila trávením Čechů," uvedl v ironické poznámce portál money.pl.

Foto: Jan Langer

Autor upozornil, že polská policie neuvážené zprávy dementovala. "Nejsme pachateli neštěstí, ale spíše oběti," uvedl autor a upozornil, že po požití vodky z Čech umírají také Poláci.

"Na celé záležitosti je ale fascinující spíše to, kdo a proč v Polsku kupuje pašovanou českou vodku. Zaprvé - není nijak vytříbená a zadruhé ani o moc levnější (než polská). I ta naše nejhorší je lepší než česká," poznamenal autor. A dodal, že cenově zajímavé mohou být pro Poláky vskutku jen nápoje vyráběné na bázi metanolu.

Jak se čistí alkohol

Na druhou stranu - list Rzeczpospolita píše, že v Polsku působí gangy, které  se zaměřují na "očišťování" kontaminovaného lihu. "Ve vodku jsou schopny změnit i prostředek na mytí oken," zdůraznil.

Nejčastěji tyto skupiny využívají průmyslový líh, který se po smíchání s určitými chemickými látkami dostává na trh. Podle expertů se k tomu používá například ze zahraničí dovezený koncentrát určený pro automobilové ostřikovače.

List upozornil, že v letech 2004 až 2007 bylo do Polska z Ukrajiny dovezeno zhruba 40 000 tun alkoholu, který byl v dokladech pro celníky uváděný jako prostředek do ostřikovačů. V nelegálních stáčírnách pak byl podroben jakési očistě a později se dostal do barů a dalších gastronomických zařízení.

"Nikdo ve skutečnosti neví, co obsahuje falešná produkce, která vznikla v desítkách ilegálních stáčíren," uvedl. Upozornil, že pro gangy pracují i profesionální chemici.

Honba za českým zbožím

Polští celníci, policisté i hygienici kontrolují velkoobchodní sklady, drobné prodejny i gastronomická zařízení. V celé zemi bylo zajištěno přes 120 000 lahví českého alkoholu, které mají být podrobeny kontrole.

Polské úřady varují, že otrávený alkohol nemusí být označený českými kolky.

Ve městě Kielce v jihovýchodní části Polska celní správa zabavila 194 lahví tvrdého alkoholu, který nebyl označený žádnými kolky. Vzhledově ale část lahví odpovídala balení, v němž se prodával otrávený český alkohol.

Prošetřovány jsou osoby, které mohly být zapojeny do dodávek z nelegálního zdroje.

"Je jasné, že smrtící jed z Česka se už dostal do Polska! Český alkohol širokým proudem teče do naší země," uvedl zpravodajský portál fakt.pl. Celní inspektoři i policie prý nepochybují, že se otrávený alkohol dostal na polské trhy, do obchodů i do restaurací.

Zajišťování lahví v nelegální stáčírně na Chebsku
Zajišťování lahví v nelegální stáčírně na Chebsku | Foto: Policie ČR

Raději vylít do dřezu

Nález v Kielcích je ovšem prý pouze "špičkou ledovce". Média citovala mluvčí regionální celní správy Joannu Kempovou, podle níž v láhvích označených nápisy jako Tuzemák, Švestková vodka, Helsinki nebo Frederik je patrně metylový alkohol.

Zároveň zdůraznila, že se v kielckém kontrabandu objevily i láhve s polskými názvy. "Mohlo by to znamenat, že se v Česku pančují i polské alkoholické nápoje," napsal fakt.pl. Poznamenal, že o stažení z prodeje polské produkce se zatím nejedná.

Policisté prý v neoficiálních rozhovorech potvrzují, že s nelegálním českým alkoholem se v Kielcích obchodovalo už v minulosti. Právě tam byl zakoupen alkohol, který si na přelomu srpna a září vyžádal smrt dvou osob a třetí člověk po požití oslepl.

Polští hygienici zároveň oceňují vstřícnost obchodníků i majitelů restaurací, kteří se prý zabavování české produkce nijak nebrání.

List Gazeta Lubuska uvedl, že majitel restaurace v Hlohově na jihozápadě Polska při kontrole osobně otevřel všechny podezřelé láhve a jejich obsah vylil do dřezu se slovy: "Nebudu riskovat lidský život."

 

Právě se děje

Další zprávy