Mozart z Elysejského paláce. Emmanuel Macron je nejmladším prezidentem Francie

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 7. 5. 2017 23:54
Před třemi lety znal ambiciózního Emmanuela Macrona ve Francii jen málokdo. Teď jeho příznivci jásají nad jeho jasným vítězstvím v prezidentském klání. Devětatřicetiletý politik, který by v Česku ani kvůli svému nízkému věku nemohl kandidovat, se stal na příštích pět prezidentem Francie. Nejmladším v její historii.
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte slaví vítězství ve volbách.
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte slaví vítězství ve volbách. | Foto: Reuters

Paříž - Emmanuel Macron se od ostatních lišil už jako student střední školy ve svém rodné městečku Amiens na severu Francie. Místo se svými spolužáky se raději bavil s učiteli.

Už tehdy miloval divadlo a společně s dalšími nastudoval v rámci hereckého kroužku divadelní hru "Jakub a jeho pán" od Milana Kundery. Tam si ho učitelka Brigitte, kterou si o mnoho let později vzal za ženu, všimla vůbec poprvé.

Už tehdy ho ale předcházela jeho pověst. "Moji kolegové nemluvili o nikom jiném," vypověděla později Brigitte Macronová pro list Paris Match.

Kvůli divadlu se pak začali sházet.

Francouzská média nepřestává jejich netradiční love story fascinovat. Když se s mladým Macronem seznámila, byla Brigitte vdaná, a společně s manželem vychovávala tři děti. Přesto z toho vznikl vztah, který trvá přes dvacet let.

"Macron tehdy hodně četl básně, Brigitte jako učitelka je pořád předčítala před celou třídou," uvedl později ve francouzském tisku jeden z Macronových spolužáků.

Macron po odchodu z Amiens vystudoval pařížskou univerzitu Sciences Po, a později ještě prestižní školu pro vysoké úředníky, budoucí premiéry a prezidenty - ENA ve Štrasburku.

Později pracoval jako bankéř v investiční bance Rothschild, kde například dohlížel na nákup jedné divize farmaceutické společnosti Pfizeru společností Nestlé. A to z něj udělalo milionáře.

Po makronkách Macron

V roce 2006 se poprvé setkal se současnou hlavou státu Françoisem Hollandem. Macron na něj okamžitě udělal silný dojem, a později ho Hollande požádal, aby se stal jeho ekonomickým poradcem.

Macron nikdy neváhal svého šéfa kritizovat.

Poté co v roce 2012 Hollande ještě jako kandidát socialistické strany slíbil, že zavede 75procentní daň pro milionáře, tak to neváhal označit za "Kubu bez slunce".

Ani to ale Hollanda neodradilo, aby si ho v roce 2014 vybral jako svého ministra hospodářství. Macron ale váhal - vzal si nejprve několik hodin na rozmyšlenou, aby se poradil s Brigitte.

Až pak s Hollandovou nabídkou souhlasil.

"Už známé makronky z Amiensu, teď poznáme i Macrona z Amiensu," uvedl před několika lety v žertu list Le Parisien, který narážel na to, že Brigitte pochází ze známé rodiny výrobců čokolády a sladkostí.

Jako ministr proslul hudebním nadáním, podle francouzského tisku je velmi talentovaným klavíristou. Brzy si proto vysloužil přezdívku "Mozart z Elysejského paláce".

Jako ministr hospodářství připravil jednu z nejdůležitějších reforem éry prezidenta Hollanda, tedy zákon nesoucí jeho jméno "la loi Macron". Ten uvolňoval některé profese, jako třeba notářství, nebo usnadňoval dosud zakázaný nedělní prodej.

Proti zákonu se zvedl obrovský odpor odborů a vedl k rozkolu dokonce ve francouzské socialistické straně.  Macron se kvůli němu stal jedním z nejznámějších politiků ve Francii.

Jdeme vpřed

V rámci prezidentského klání prokázala Macron velký tah na bránu.

Rychle se mu podařilo vypracovat se z politického outsidera na hlavního favorita voleb.

Jeho hnutí Vpřed! (En Marche!), které založil teprve před rokem, rychle sbírá nové členy a rychle zapouští kořeny v francouzských regionech i na venkově.

Ve Francii, kde se k moci obvykle starší a zkušení politici působí proevropský a optimistický Macron jako zjevení. Za pár měsíců se mu podařilo celým zavedeným systémem otřást a zpochybnit ho.

Jako jeden z mála francouzských politiků otevřeně prosazuje užší evropskou integraci. V globalizaci nevidí hrozbu, ale příležitost a na jeho volebních setkáních se běžně ozývalo skandování "více Bruselu".

"Své ženě hodně dlužím"

Nemalou roli na Macronově nástupu má i jeho žena Brigitte.

Je jedním z malého okruhu lidí, kterým opravdu věří. Podle hlasů z jeho blízkého okolí, které ocitovala francouzská média, se právě s ní často radí.

Foto: Profimedia.cz

Jeho žena mu například dává tipy, jak vystupovat na veřejnosti a pravidelně se účastní i důležitých schůzek.

"Hodně jí dlužím. Pokud vyhraji, tedy pardon, pokud vyhrajeme prezidentské volby, tak bude mít své vlastní úkoly a své vlastní místo v Elysejském paláci," prohlásil Macron na jednom z předvolebních mítinků.

Z Brigitte Macronové bude velmi neobvyklá první dáma s neotřelým módním stylem, který přitahuje pozornost. Ve společnosti, která preferuje mládí, působí tato čtyřiašedesátiletá žena jako zjevení. Některá média jí označují za budoucí módní ikonu.

Francouzi si Brigitte poprvé všimli v létě před dvěma lety. Tehdy na státní návštěvu Francie zavítal španělský král Felipe.

Na slavnostní recepci v Elysejském paláci dorazil i Macron se svojí o 24 let starší manželkou a jejich fotky na červeném koberci obletěly celou Francii.

Nekonvenční pár tvořený nadějným politikem, který si vzal svoji učitelku Francouze zaujal.

Od té doby už Brigitte ani Emmanuel Macron z hledáčku médií nezmizeli. A v pařížském Elysejském paláci taky jen tak nezmizí. 

Vítězové prvního kola prezidentských voleb ve Francii, Marine Le Penová a Emmanuel Macron, burcují voliče pro rozhodující druhé kolo. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy