Z benátských kanálů zmizelo moře. Lidi překvapily uvízlé gondoly

Výjimečný odliv způsobil, že slavné benátské kanály v pátek odhalily své dno. Tradiční gondoly a čluny uvízly na suchu, když se úroveň hladiny moře dostala skoro půl metru pod normál.
Výjimečný odliv způsobil, že slavné benátské kanály v pátek odhalily své dno. Úroveň hladiny moře se dostala skoro půl metru pod normál. | Video: Reuters

Benátky žijí neustále v křehké rovnováze mezi odlivem a přílivem, které se obvykle pohybují v rozmezí 50 cm. Město postavené na několika ostrůvcích je ale vystaveno také pravidelným záplavám, při kterých slaná mořská voda ničí historické poklady města.

Takzvaná acqua alta (vysoká voda) pustoší Benátky nejvíc v posledních desetiletích. Jde o kombinaci klimatické změny (vyšší hladina moře) a klesání dna pod samotným městem. Při velkých záplavách je nejzranitelnější náměstí Svatého Marka, které je nejnižším bodem Benátek. Leží pouhý metr nad hladinou moře. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy