Do Bejrútu vyrazily vojenské speciály, odpoledne přivezou české hasiče

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2020 8:18
Do Libanonu v úterý v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která z Bejrútu přepraví český záchranný tým a jeho vybavení. V libanonské metropoli pomáhali s hledáním lidí v troskách po výbuchu v bejrutském přístavu z minulého týdne. Vojenské speciály by se měly do Česka vrátit v odpoledních hodinách, sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Hasiči v Libanonu.
Hasiči v Libanonu. | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Armádní stroj C-295M CASA z kbelského vojenského letiště vzlétl krátce po 02:00, po asi dvou hodinách ho následoval airbus A-319. Hasiči se vrátí do Prahy airbusem podle plánu po 13:00, jejich technika v letounu CASA přistane o čtyři hodiny později.

Časy se podle Dvořákové mohou změnit v závislosti například na nakládce. Následně čeká záchranáře z týmu USAR karanténa spojená s testováním na nemoc covid-19.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru uvedl, že Česko v úterý zároveň dopraví do Bejrútu jako dar ochranné overaly, respirátory, roušky, rukavice, obinadla a jehly.

Zdravotnický materiál za téměř dva miliony korun tam poslala ve zdravotně-humanitárním programu MEDEVAC Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Součástí zásilky do Libanonu jsou i nemocniční lůžka Linet, která zemi věnuje české ministerstvo zahraničí.

Exploze v přístavu si minulé úterý vyžádala nejméně 160 obětí na životech a na 6000 zraněných. Čtyři desítky českých specialistů na vyprošťování zavalených lidí odletěly do Libanonu minulou středu, ve skupině jsou i kynologové se psy, statik či lékař.

Do pátrání po lidech byli nasazeni se zpožděním ve čtvrtek, a to kvůli průtahům ze strany libanonské armády. V pátrání po lidech v troskách pomáhaly vedle Čechů i další zahraniční týmy.

Odhaduje se, že příčinou neštěstí byl požár, jenž zapálil výbušný dusičnan amonný, který byl v přístavu uskladněný od roku 2013.

Video: To si Libanon nezasloužil. Je toho moc, lidé v Bejrútu cítí beznaděj, říká Froňková.

Nemůžu říct, že by mě výbuch šokoval. Libanon funguje, jak funguje. Nemá perfektní administrativu, vysvětluje velvyslankyně ČR v Bejrútu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Vidal odešel z Barcelony za bývalým trenérem Contem do Interu

Chilský fotbalista Arturo Vidal přestoupil z Barcelony do Interu Milán. Třiatřicetiletý záložník se dohodl se španělským velkoklubem, jehož nový trenér Ronald Koeman už s ním nepočítal, na rozvázání smlouvy. V Interu by měl dvojnásobný vítěz Copy América podle médií podepsat dvouletý kontrakt s opcí na třetí sezonu.

V Miláně se Vidal znovu setká s trenérem Antoniem Contem, pod nímž hrál už v letech 2011-2015 za Juventus. Stopatnáctinásobný chilský reprezentant po příchodu do Evropy v roce 2007 působil také v bundeslize v Leverkusenu a Bayernu Mnichov. V Itálii, Německu a Španělsku se celkem osmkrát radoval z ligového titulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy