Z Afriky letos připluje do Evropy přes 100 tisíc lidí, předpovídá zmocněnec OSN

ČTK ČTK
1. 5. 2016 7:23
"Převáděči vyvezou lodě na otevřené moře, občas i bez kapky nafty v nádržích. Pak zavolají nouzové číslo, protože vědí, že lodě EU lidi zachrání," uvedl zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler.
Migranti na člunu u italských břehů.
Migranti na člunu u italských břehů. | Foto: Reuters

Berlín - V letošním roce je nutné očekávat s výrazným nárůstem počtu běženců ze severoafrických zemí. V rozhovoru pro dnešní vydání německého nedělníku Welt am Sonntag to prohlásil zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler.

"To, že letos přijde do Evropy mnohem více migrantů přes Libyii, je jisté," řekl Kobler. "Dokud zde nebude funkční vláda, není možné tento problém účinně řešit," dodal.

V prvním čtvrtletí letošního roku přišlo z Libye do Evropy 24 tisíc lidí. "Když to člověk propočítá, tak s určitostí je možné očekávat přes Středozemní moře příchod nejméně 100 tisíc osob," uvedl.

Mise Evropské unie Sophia, jejímž úkolem je boj proti pašerákům lidí u libyjských břehů, není podle podle Koblera řešením. "Operace Sophia je naopak operace, které migranty láká," řekl diplomat.

"Převáděči vyvezou lodě na otevřené moře, občas i bez kapky nafty v nádržích. Pak zavolají nouzové číslo, protože vědí, že lodě EU lidi zachrání," dodal.

Pro běžence nyní kvůli březnové dohodě EU a Ankary přestává být atraktivní cesta do Evropy přes Řecko, kde po uzavření hranic balkánských států uvízlo několik desítek tisíc migrantů.

Na základě dohody unie s Turky začali Řekové vracet do Turecka imigranty, kteří se na řecké ostrovy dostali přes turecké území. Mnohem větší provoz nyní panuje na trasách přes Středozemní moře, kudy míří běženci zejména z Egypta a Libye do Itálie.

V Bulharsku zakládají občané domobrany a hlídají hranici země s Tureckem a Řeckem. Pátrají po uprchlících a migrantech, kteří je nelegálně překračují. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy