Posmívá se Saúdům, korunního prince srovnal s medvědem. Al-Masarir je hvězdou YouTube

Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 1. 2020 20:18
Ghanem al-Masarir pochází ze Saúdské Arábie, před 16 lety se však přestěhoval do Londýna. Chtěl studovat informatiku a zároveň se dostat z dosahu saúdského režimu. Tvrdí, že mu šlo o život. Nechtěl být ale zticha, a tak začal natáčet satirická videa, ve kterých Saúdskou Arábii kritizuje. Korunního prince Muhammada bin Salmána označil za medvěda, což na Blízkém východě rozhodně není lichotka.
Screenshot z videa Ghanema al-Masarira.
Screenshot z videa Ghanema al-Masarira. | Foto: Ghanem Show / YouTube.com

Konkrétně o něm řekl, že je to "medvěd, který zbloudil". Přičemž přirovnání k medvědovi na Blízkém východě naznačuje, že je princ tlustý a ošklivý. A "zabloudění" odkazuje na korupci, připomíná americký deník The New York Times.

Al-Masarirova videa začala být rychle populární a urážlivá přezdívka se nakonec rozšířila i mezi ostatní lidi.

Nyní mají spoty devětatřicetiletého youtubera, ve kterých často upozorňuje na porušování lidských práv, přes 300 milionů zhlédnutí. A taky své odpůrce z řad saúdskoarabského režimu.

"V Saúdské Arábii se dostali za mříže akademici, kteří při své kritice režimu nezmínili jménem ani jednoho z lídrů," popisuje profesor Madawi al-Rasheed, který nyní působí na Londýnské škole ekonomie a politických věd. "Tak si představte, co si asi myslí o Ghanemovi."

Kritická videa jsou podle al-Masarira hlavním důvodem, proč mu Saúdové v červnu 2018 napadli mobilní telefon škodlivým softwarem, díky kterému získali přístup k jeho osobním informacím. "Byly mezi nimi i informace týkající se jeho osobního života a rodiny, také údaje o jeho zdraví, financích anebo aktivitách, v rámci kterých propaguje lidská práva," cituje vyjádření al-Masarirových právníků britský list The Guardian.

Al-Masarir proto loni v listopadu podal na režim žalobu u britského soudu a požaduje omluvu. "Saúdská vláda mi chce ukázat, že nejsem v bezpečí, a to ani ve Velké Británii. Chce mi ukázat, že má moc," řekl nyní deníku New York Times.

Chášukdžího kat, pro jiného zachránce

O své bezpečí se však al-Masarir bál už mnohem dříve - než začal natáčet videa. Krátce po jeho přesunu do Londýna získal v britské metropoli práci také jeho bratranec a diplomat Monhie bin Foyz.

Přestože se předtím moc nestýkali, najednou ho bin Foyz začal zvát na společné dovolené do Maroka nebo Egypta. "Saúdové mají dlouhou historii unášení lidí z těchto zemí. Jednou mi zavolal z Egypta a řekl: Zarezervoval jsem ti let a hotel, vyrazíme si," vzpomíná al-Masarir.

Nikdy bratrancovu pozvánku do cizí země nevyužil. V roce 2007 ale s ním a dalším diplomatem, který právě opouštěl Británii, vyrazil na kávu. 

Když si bratranec odskočil na toaletu, tento kolega se k němu otočil. "Ghaneme, zůstaň, kde jsi," řekl mu důrazně.

Al-Masarir vzpomíná, že v tu chvíli mu došlo, že Británii nesmí opustit. Diplomat se jmenoval Maher Abdulaziz Mutreb a možná mu zachránil život. O mnoho let později saúdská vláda označila Mutreba za organizátora vraždy novináře a kritika režimu Džamála Chášukdžího. "Nedokážu tu změnu v Mutrebovi vysvětlit," říká nyní al-Masarir. "Když jsem ho poznal, byl lidskou bytostí."

Špionážní zařízení v kapse

Jen pár týdnů po Chášukdžího smrti, v říjnu 2018, zaklepali na al-Masarirovy dveře policisté. Varovali ho, že mu hrozí smrtelné nebezpečí, a nainstalovali u něj doma nouzové tlačítko napojené na policejní centrálu. "Nechtěli mi nic říct o tom, odkud hrozba přišla," tvrdí aktivista.

Zhruba v té době se do jeho telefonu dostal prostřednictvím SMS zprávy i zmíněný škodlivý software. Aktivista to ale zjistil až po delší době - když se telefon nechtěl aktualizovat na nejnovější verzi operačního systému. Zároveň se rychleji vybíjel a přehříval se, uvádí server zaměřený na právo Lexology.

Odborníci z neziskové organizace Citizen Lab po prozkoumání mobilu zjistili, že ho napadl vir Pegasus, který dělá z telefonu účinné sledovací zařízení - čte zprávy, e-maily, odposlouchává hovory a zaznamenává, kde zrovna jeho majitel je.

Organizaci se také podařilo odhalit, kdo virus do telefonu nainstaloval. Stopy podle nich jasně směřovaly do Saúdské Arábie.

Mafie s diplomatickými pasy

Posledního půl roku Ghanem al-Masarir nenatáčí žádná videa a chystá se na soud. 

"Saúdové nám chtějí sebrat svobodu a navodit pocit, že žijeme ve vězení," říká muž, který byl v roce 2018 zvolen sedmnáctým nejvlivnějším člověkem z arabského světa. "Používání škodlivého softwaru vůči těm, kteří promluvili o lidských právech a svobodách, přibývá. Mnoho napadených ani neví, že jejich soukromí bylo narušeno. Doufám, že když s tím půjdu k soudu, odhalím tuto nezákonnou činnost a saúdský režim ponese zodpovědnost."

"Potýkáme se víceméně s mafií," řekl aktivista americkému deníku. "Až na to, že oni mají diplomatické pasy a spoustu peněz."

Video: Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana o vraždě novináře Chášukdžího

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy