Mimořádná zpráva

Posmívá se Saúdům, korunního prince srovnal s medvědem. Al-Masarir je hvězdou YouTube

Jana Václavíková Jana Václavíková
13. 1. 2020 20:18
Ghanem al-Masarir pochází ze Saúdské Arábie, před 16 lety se však přestěhoval do Londýna. Chtěl studovat informatiku a zároveň se dostat z dosahu saúdského režimu. Tvrdí, že mu šlo o život. Nechtěl být ale zticha, a tak začal natáčet satirická videa, ve kterých Saúdskou Arábii kritizuje. Korunního prince Muhammada bin Salmána označil za medvěda, což na Blízkém východě rozhodně není lichotka.
Screenshot z videa Ghanema al-Masarira.
Screenshot z videa Ghanema al-Masarira. | Foto: Ghanem Show / YouTube.com

Konkrétně o něm řekl, že je to "medvěd, který zbloudil". Přičemž přirovnání k medvědovi na Blízkém východě naznačuje, že je princ tlustý a ošklivý. A "zabloudění" odkazuje na korupci, připomíná americký deník The New York Times.

Al-Masarirova videa začala být rychle populární a urážlivá přezdívka se nakonec rozšířila i mezi ostatní lidi.

Nyní mají spoty devětatřicetiletého youtubera, ve kterých často upozorňuje na porušování lidských práv, přes 300 milionů zhlédnutí. A taky své odpůrce z řad saúdskoarabského režimu.

"V Saúdské Arábii se dostali za mříže akademici, kteří při své kritice režimu nezmínili jménem ani jednoho z lídrů," popisuje profesor Madawi al-Rasheed, který nyní působí na Londýnské škole ekonomie a politických věd. "Tak si představte, co si asi myslí o Ghanemovi."

Kritická videa jsou podle al-Masarira hlavním důvodem, proč mu Saúdové v červnu 2018 napadli mobilní telefon škodlivým softwarem, díky kterému získali přístup k jeho osobním informacím. "Byly mezi nimi i informace týkající se jeho osobního života a rodiny, také údaje o jeho zdraví, financích anebo aktivitách, v rámci kterých propaguje lidská práva," cituje vyjádření al-Masarirových právníků britský list The Guardian.

Al-Masarir proto loni v listopadu podal na režim žalobu u britského soudu a požaduje omluvu. "Saúdská vláda mi chce ukázat, že nejsem v bezpečí, a to ani ve Velké Británii. Chce mi ukázat, že má moc," řekl nyní deníku New York Times.

Chášukdžího kat, pro jiného zachránce

O své bezpečí se však al-Masarir bál už mnohem dříve - než začal natáčet videa. Krátce po jeho přesunu do Londýna získal v britské metropoli práci také jeho bratranec a diplomat Monhie bin Foyz.

Přestože se předtím moc nestýkali, najednou ho bin Foyz začal zvát na společné dovolené do Maroka nebo Egypta. "Saúdové mají dlouhou historii unášení lidí z těchto zemí. Jednou mi zavolal z Egypta a řekl: Zarezervoval jsem ti let a hotel, vyrazíme si," vzpomíná al-Masarir.

Nikdy bratrancovu pozvánku do cizí země nevyužil. V roce 2007 ale s ním a dalším diplomatem, který právě opouštěl Británii, vyrazil na kávu. 

Když si bratranec odskočil na toaletu, tento kolega se k němu otočil. "Ghaneme, zůstaň, kde jsi," řekl mu důrazně.

Al-Masarir vzpomíná, že v tu chvíli mu došlo, že Británii nesmí opustit. Diplomat se jmenoval Maher Abdulaziz Mutreb a možná mu zachránil život. O mnoho let později saúdská vláda označila Mutreba za organizátora vraždy novináře a kritika režimu Džamála Chášukdžího. "Nedokážu tu změnu v Mutrebovi vysvětlit," říká nyní al-Masarir. "Když jsem ho poznal, byl lidskou bytostí."

Špionážní zařízení v kapse

Jen pár týdnů po Chášukdžího smrti, v říjnu 2018, zaklepali na al-Masarirovy dveře policisté. Varovali ho, že mu hrozí smrtelné nebezpečí, a nainstalovali u něj doma nouzové tlačítko napojené na policejní centrálu. "Nechtěli mi nic říct o tom, odkud hrozba přišla," tvrdí aktivista.

Zhruba v té době se do jeho telefonu dostal prostřednictvím SMS zprávy i zmíněný škodlivý software. Aktivista to ale zjistil až po delší době - když se telefon nechtěl aktualizovat na nejnovější verzi operačního systému. Zároveň se rychleji vybíjel a přehříval se, uvádí server zaměřený na právo Lexology.

Odborníci z neziskové organizace Citizen Lab po prozkoumání mobilu zjistili, že ho napadl vir Pegasus, který dělá z telefonu účinné sledovací zařízení - čte zprávy, e-maily, odposlouchává hovory a zaznamenává, kde zrovna jeho majitel je.

Organizaci se také podařilo odhalit, kdo virus do telefonu nainstaloval. Stopy podle nich jasně směřovaly do Saúdské Arábie.

Mafie s diplomatickými pasy

Posledního půl roku Ghanem al-Masarir nenatáčí žádná videa a chystá se na soud. 

"Saúdové nám chtějí sebrat svobodu a navodit pocit, že žijeme ve vězení," říká muž, který byl v roce 2018 zvolen sedmnáctým nejvlivnějším člověkem z arabského světa. "Používání škodlivého softwaru vůči těm, kteří promluvili o lidských právech a svobodách, přibývá. Mnoho napadených ani neví, že jejich soukromí bylo narušeno. Doufám, že když s tím půjdu k soudu, odhalím tuto nezákonnou činnost a saúdský režim ponese zodpovědnost."

"Potýkáme se víceméně s mafií," řekl aktivista americkému deníku. "Až na to, že oni mají diplomatické pasy a spoustu peněz."

Video: Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana o vraždě novináře Chášukdžího

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

před 4 minutami

Jaškin dal dva góly a vede tabulku střelců KHL

Český útočník Dmitrij Jaškin se dvěma góly zasloužil o vítězství Dynama Moskva nad Nižním Novgorodem 5:1 a ujal se vedení v tabulce střelců Kontinentální hokejové ligy. S 24 brankami se šestadvacetiletý hráč nyní dělí o první místo s Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva.

Jaškin se gólově prosadil po přihrávkách Vadima Šipačova, se kterým tvoří nejúdernější duo v soutěži. Šipačov vede produktivitu KHL s 59 body a se 43 asistencemi je jasně nejlepším nahrávačem. Jaškin je v kanadském bodování o šest bodů druhý.

Dynamo po předchozí sérii tří porážek vyhrálo podruhé za sebou a s předstihem si jako šestý tým v soutěži zajistilo účast v play off.

Chabarovsk ukončil šňůru devíti porážek vítězstvím 4:2 nad Ufou, obránce Michal Jordán se na tom podílel asistencí.

před 19 minutami

Válková kvůli článku o spolupráci s Urválkem podala trestní oznámení pro pomluvu

Poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku serveru Info.cz o své někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Uvedl to server Deník N. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku. Žádá také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek řekli Deníku N, že si za informacemi v článku stojí.

Poslankyně v oznámení odmítá tvrzení historika Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek pro svá tvrzení neměl podle trestního oznámení žádný důkaz a Válková o zneužívání ochranného dohledu nevěděla. "Jak jsem avizovala, proti nepřípustným lžím a pomluvám se budu bránit soudní cestou," sdělila Deníku N Válková. Server Info.cz si za článkem stojí a nevidí v něm žádný problém.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

Další zprávy