YouTube je na černém seznamu, Rusko hrozí blokováním

Jiří Just Jiří Just
22. 11. 2012 7:00
Videoserver kvapem ustoupil. Záznam, který se cenzorům nelíbil, během 15 minut smazal
Foto: YouTube

Moskva - YouTube.

Ten se ve středu objevil v Jednotném registru zakázaných stránek, který byl  spuštěn 1. listopadu, aby "ochránil dětskou psychiku před nežádoucími informacemi".

Server se na černý seznam dostal kvůli kreslenému filmu pod názvem Iděalnyj sposob samoubijstva (Nejlepší způsob, jak spáchat sebevraždu). Video bylo na YouTube nahráno před dvěma roky a zhlédlo ho bezmála 70 tisíc uživatelů.

A právě na stránky šířící informace o výrobě narkotik, návody k sebevraždám a dětskou pornografii má federální úřad Roskomnadzor, spravující rejstřík škodlivých stránek, políčeno.

Už dříve se ruští cenzoři pokusili zakázat populární encyklopedii Wikipedii, internetovou knihovnu Librusek nebo ruskojazyčnou encyklopedii Hvězdných válek. Ta měla tu smůlu, že se nacházela na společné adrese s jinou zakázanou stránkou.

Poté, co majitelé stránek odstranili nežádoucí informaci, byly servery z černého seznamu vymazány. To samé se stalo s videoklipem na YouTube.

V cenzuře YouTube budou úřady pokračovat

"Od prvního listopadu jsme našli na YouTube 22 videoklipů, které jsme požadovali zakázat. Konkrétně se jedná o klipy obsahující sebevražedné scény. K YouTube jsme měli pouze jednotlivé výhrady, žádali jsme o zablokování jednotlivých stránek, nikoliv celého portálu," prohlásil šéf ruské obchodní inspekce Rospotrebnadzor Gennadij Oniščenko.

Předseda ruské Pirátské strany a člen vedení Fondu pro rozvoj elektronické demokracie Pavel Rassudov je přesvědčen, že ruské orgány budou i nadále pokračovat v nátlaku na populární servery a ty, aby nepřišly o zisk, budou cenzorům vyhovovat.

Foto: Jiří Just

YouTube rozhodlo během 15 minut

"Doména YouTube byla na černém seznamu pouhých 15 minut a správci videoserveru místo toho, aby se bránili tomuto zákonu, se rozhodli raději klip zablokovat. I v budoucnu můžeme čekat, že populární servery se budou objevovat v registru zakázaných stránek a úřady je tím budou nutit mazat nepohodlné informace," řekl Aktuálně.cz šéf ruských pirátů.

Podle něj je možné v brzké době očekávat, že se rozšíří seznam informací, které se nebudou smět šířit. Blokovány by prý mohly být stránky narušující autorská práva, ale také obsahující extremistické materiály.

Z extremismu nebo jeho podpory přitom můžou být obviněny nejen stránky radikálů, ale třeba opoziční servery, které se negativně vyjadřují o politice Kremlu.

Rassudov je nicméně přesvědčen, že zákaz pouze přitahuje k podobným videím a stránkám pozornost. Svědčí o tom ostatně i komentáře pod už zmiňovaným zablokovaným videoklipem.

 

Právě se děje

před 52 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy